Бігування: що це? Застосування в поліграфії

Один з обов'язкових постдрукарських етапів у виробництві багатосторінкової поліграфії – бігування (біговка). Це зняття жорсткості з щільного матеріалу (наприклад, картону) по лінії згину. Біговка може виконуватися вручну і автоматизованим способом. За нею йде фальцювання - складання віддрукованих листів по заданій послідовності.

Термін «біговка» походить від слова «біг» - це рубець, завдяки якому лист легко і рівно згинається. Біг дозволяє уникнути тріщин і заломів на щільному матеріалі, не допускає типографського браку, коли при фальцюванню лінія згину виходить кривою.

Замовити бігування поліграфічної продукції можна в нашій друкарні КопіБум.

 

На яких матеріалах роблять біговку?

Бігування робиться на картоні і будь-якому папері щільністю вище 175 г / м² (включаючи крейдований). Взагалі, нанести біг можна на будь-який матеріал, включаючи пластик і всі види плівок. Для тонких паперів необхідність в цьому відпадає - вони відразу відправляються на фальцювання.

Біговку виконують на гофрокартоні і ексклюзивних паперах. Рівний згин дозволить захистити матеріал від розтріскування і розшаровування, а значить - виріб прослужить довше.
 

Бігування в поліграфії

 

Бігування в поліграфії

Нанесення канавок не можна назвати окремою послугою, яку можна виключити з технологічного процесу виготовлення поліграфії. Це невід'ємна частина виробництва багатьох видів друкованих матеріалів.

Для деяких видів продукції можна замовити біговку в якості додаткової обробки. Наприклад, для брошур на 2-3 фальца, віддрукованих на тонких паперах.

Список поліграфічної продукції, при виготовленні якої обов'язково застосовується біговка:

Що таке біговка і для чого вона?

 

Біговальне обладнання

Розрізняють два типи устаткування для бігування:

  1. Роликове обладнання. Біги наносяться дисковими ножами, які рухаються вздовж виробу і формують канавку. Недолік - ризик пошкодження матеріалу.
  2. Ударне обладнання. Механізм складається з електроприводу, біговочного ножа і пружини. Біг наноситься шляхом вдавлення тупого леза ножа в картон.

Модельний ряд біговальних машин розрізняють також за максимальним розміром носія, на якому можна наносити канавки, і по щільності матеріалу, з яким може працювати установка. Є також ручне і електричне обладнання. Останнє незамінне при великих тиражах.

Невеликі друкарні використовують ручні біговальні верстати. Вони дешевше механізованих, простіше в управлінні, але пропускна здатність невелика, підходить для малих тиражів поліграфії.

Обладнання для бігування (біговки)

Деталі процесу

В умовах друкарні або поліграфічного центру біговку виконують на спеціальному обладнанні. Процес повністю автоматизований.

На матеріалі повинні бути нанесені мітки. Це важливо врахувати на етапі дизайну поліграфії в графічному редакторі. За мітками співробітник друкарні орієнтується, виставляючи параметри машини. Важливо співвіднести характеристики щільності матеріалу, розміри біговального ножа (при ударному методі) і глибину канавки.

При обробці заготовок для картонних коробок готуються спеціальні форми для висікання. На результат (відсутність деформацій матеріалу і дефектів відбитка) впливають правильно вибрані параметри носія, біговальних лінійок, пазів і матриць.

Якщо волокна матеріалу розташовані перпендикулярно лінії біга, тоді біговку потрібно виконати ручним способом, інакше можна пошкодити виріб або зображення на ньому.

Як виконується біговка? Деталі процесу

Ручна біговка для хенд-мейд

При виготовленні штучної творчої продукції немає необхідності в покупці біговальних машини. Нанести біг можна за допомогою підручних засобів. Наприклад, для скрапбукінгу потрібен ідеально рівний прямокутний або квадратний аркуш звичайного або крейдованого картону, зігнутий навпіл.

Якщо не обробити місце вигину, листівка вийде кострубатою, підуть тріщини по картоні, декор може відпасти. Без намітки майбутнього згину листівка буде постійно розкриватися, що утруднить її зберігання.

Порядок дій:

  1. Для нанесення лінії згину підійде зворотна сторона ножа, манікюрна пилочка, затуплене шило. Також потрібні олівець і лінійка.
  2. Відміряйте лінійкою середину листа картону.
  3. Нанесіть олівцем мітки з обох кінців.
  4. Прикладіть лінійку до міток і проведіть уздовж неї обраним підручним засобом (ножем, пилочкою, шилом). Сила натискання повинна бути пропорційною щільності картону.

Якщо одній лінії для легкого згинання листа недостатньо, відступіть 1 мм від біга і зробіть другий.
 

Ручна біговка для хенд-мейд


 

Біговка. Підсумки

  • Біговка і фальцювання - різні процеси. Перший допомагає нанести лінію згину на щільний папір або картон, а другий має на меті складання листів в заданій послідовності.
  • Є два типи біговальних машин - роликові й ударні. Також є ручні верстати і електричні.
  • Нанести біг можна на будь-який папір щільністю вище 175 г / м², а також на картон, гофрокартон, тонкий пластик і плівку.
  • Технологію застосовують у виробництві рекламної, офісної, пакувальної та іншої поліграфії.
  • На виробах хенд-мейд можна нанести лінію вигину в домашніх умовах.

Друкарня КопіБум надає повний спектр поліграфічних послуг, в тому числі біговку. Ми виготовляємо таку поліграфічну продукцію: афіші, плакати, візитки, буклети, флаєра, листівки, брошури, меню, запрошення тощо.

 

Біговка. Замовити послугу у Львові