Друк на різографі. Особливості технології

Різографія - це спосіб друку за допомогою ротаційно-трафаретної машини, яку називають дуплікатором або різографом. Різограф призначений для швидкого та недорогого виготовлення друкованої продукції досить високої якості. Цей спосіб друку відноситься до оперативної поліграфії завдяки своїм перевагам.

Перша машина такого класу була створена в Японії в 1980 році компанією Riso, звідси і пішло подальше найменування машин і самого процесу. Друк на різографі побудований на простому принципі: оригінал документа або зображення поміщається в сканер і запускається тиражування приблизно ста копій в хвилину. Зображення створюється однією фарбою і не вимагає великої кількості часу.

Здійснюючи друк на різографі – найбільші витрати йдуть на створення матриці. Це друкована форма, виготовлена ​​пропалюванням за допомогою термоголовки в полімерному матеріалі-носії. Автоматично виготовлена ​​форма натягується на барабан, зсередини якого надходить фарба, вона і створює зображення на папері. При збільшенні зображення, виготовленого на різографі, можна побачити, що воно складається з точок і штрихів.

Різографія приходить на допомогу в тих випадках, коли потрібно виготовити велику кількість роздавальної друкованої від 50 до 5000 примірників, що є хорошою альтернативою офсету. Найчастіше на різографі виготовляють продукцію типу листівок, інформаційних оголошень на під'їзди, брошур економ класу - методички та реферати.

В друкарня КопіБум можна замовити цифровий друк по оптових поліграфічних цінах, як ч/б так і кольорових зображень. 

 

Друк на різографі. Особливості технології


 

Область застосування та переваги різографії

Різографія - це хороша технологія офісної роздруківки документів і вдалий баланс вартості друку та його якості. Тиражування на різографі економічно обґрунтоване. Чим більше копій ви замовляєте, тим дешевше обходиться партія.

Переваги різографа:

  • Велика швидкість друку. Вона важлива не тільки для замовника, який отримує виконану роботу в короткий термін. Друкарня теж виграє, встигаючи видавати до 50 тисяч копій за одну робочу зміну.
  • Висока оперативність за рахунок швидкого автоматичного режиму виготовлення трафарету.
  • Відмінна якість відбитків на сучасних апаратах, що мають кілька режимів друку.
  • Відсутність необхідності спеціальних навичок для роботи на обладнанні. Роздрукувати на різографі може будь-який співробітник друкарні.
  • Мала енергоємність різографа і невелика вартість витратних матеріалів. Саме тому різографія є одним з найбільш вигідних способів тиражування друкованих матеріалів.

Недоліки різографа:

До недоліків різографії відносять неможливість повноколірного друку. Дуплікатор не дозволяє накладати кольори один на одного і отримувати півтони. Істотним мінусом різографа є те, що з його допомогою не можна отримати копії на якісному крейдованому папері. В цьому відношенні він не може змагатися з офсетним друком.

 

Область застосування та переваги різографії


 

Що таке різограф і чим він відрізняється від ксерокса?

Різограф – це гібрид копіювальної та офсетного техніки, в якому вмонтований сканер, в який поміщається оригінал-макет і де робота здійснюється за принципом трафарету. Це його основна відмінність від ксероксів. Різограф працює швидше за копіювальний апарат і вартість однієї копії також нижча.

Різографи класифікують за принципом сканування:

  • планшетний - макети розміщують на склі, під яким переміщується зчитуючий блок;
  • барабанний - макети «протягують» через блоки зчитування, що накладає вимоги до гладкості паперу.

Сучасні машини для різографії, встановлені в поліграфічних центрах, дозволяють:

  • вибирати спосіб сканування;
  • працювати з текстами і фото;
  • виготовляти відбитки з дозволом 400-600 dpi;
  • масштабувати зображення при скануванні.


 

Що таке різограф і чим він відрізняється від ксерокса?


 

Матеріали для різографії

Зрозумівши, що таке різограф, бажано розібратися в тому, на яких матеріалах він може друкувати. Якість відбитка залежить від щільності листів і типу поверхні. Врахуйте, що крейдований та глянсовий папір, як і будь-який інший матеріал зі зниженою абсорбуючою здатністю, не підходять для цього обладнання. Чорнила повинні швидко вбиратися в поверхню, не розмазуватися і висихати за 10-15 секунд.

Можна працювати з носіями щільністю 60-220 г/м². Стандартна щільність - 80 г/м². Щільний папір застосовують для друку візиток, папок, обкладинок. Надмірно тонкий папір не утримує фарбу (чорнила проходять крізь лист), заминається, згортається і заклинює в машинах.

Носій може бути білим, тонованим. Треба враховувати насиченість відтінку, інакше фарба на готовому виробі змінить колір. Наприклад, у синіх чорнил на занадто темному жовтому фоні з'являється зеленуватий відсвіт.

У різографії використовують фарби, не призначені для високотемпературної обробки і вони стають густими на холоді. Тому у виробничих приміщеннях контролюють вологість, щоб відбитки не злипалися, дотримується температурний режим. Такі фарби випускають в 36 відтінках, одного бака досить для створення декількох тисяч відбитків.

Поширена проблема, з якою стикаються співробітники друкарень - застрягання недостатньо рівних, шорсткуватих листів. Витягнути їх можна тільки вручну. Тому вибирати папір треба дуже ретельно.


 

Матеріали для різографії


 

Технологія друку на різографі

Для початку потрібно визначити кількість копій, натиснувши відповідну кнопку електронного пульта. Папір з лотка переміщається в установку, механізм переносить на неї малюнок і готовий виріб вкладається у відсік для виїмки.

Робота різографа складається з таких етапів:

  1. Цифрове сканування з розпізнаванням матеріалу і перетворенням інформації в електросигнали, що надходять в блок створення майстер-плівок.
  2. Пропалювання отворів, які відповідають вимогам до взірця, в паперовій стрічці з полімерним покриттям, вирізка шматка за розмірами макета.
  3. Закріплення готової майстер-плівки на друкованих барабанах з сітчастою основою.
  4. Просочення майстер-плівки чорнилом і перенесення їх крізь отвори для отримання відбитка.
  5. Обертання барабана для виробництва потрібної кількості примірників (папір до притискного валика подає спеціальний механізм).

Процес повністю автоматизований. Оператор лише закладає носій і забирає з лотка видрукувані копії.


 

Технологія друку на різографі


 

Технічні вимоги до макетів

Щоб домогтися високої якості відбитків, до аркуша паперу, з якого тиражують копії, пред'являють такі вимоги:

  • зображення повинно бути нанесено з одного боку;
  • воно не повинно бути темним (через надлишок фарби листи злипаються);
  • обов'язкова наявність полів на макеті (6-7 мм);
  • ділянки, що відрізняються відтінками, розміщують на відстані 5 мм одна від одної.

Більшість друкарень приймають електронні макети в форматі PDF і просять скріплювати і нумерувати прототипи. Детальніше дізнатися про вимоги до макетів можна в момент замовлення тиражу.


 

Друк на різографі. Технічні вимоги до макетів


 

Яку поліграфічну продукцію можна виготовляти на різографі?

Найчастіше різографи використовують у масовій поліграфії. Друк на різографі здійснюється швидко, з хорошою якістю і великими тиражами.

Найчастіше на різографах друкують:

 

Яку поліграфічну продукцію можна виготовляти на різографі?

 

Підсумки

  1. Різографія - створення копій з прототипу (оригінал-макету) шляхом тиражування на цифрових дуплікаторах.
  2. Використовують папір щільністю 60-220 г/м² і спеціальні фарби.
  3. На різографах виготовляють бланки, прайс-листи, візитки, обкладинки, інформаційні та рекламні матеріали.
  4. Оригінал-макети повинні бути односторонніми, з полями від 6 мм, без темних відтінків.

 

Цифрова друкарня та мережа копіювальних центрів КопіБум, в своєму арсеналі має цілий спектр копіювальної та друкуючої техніки для здійснення швидкого, якісного та недорого виготовлення поліграфічної продукції. Ми виготовляємо: робочі підручники, брошури, каталоги, бланки, сертифікати, буклети, листівки, флаєри, візитки, плакати тощо.


 

Різографія