Часи, коли одяг прикрашався аплікаціями, а прапори вручну розшивались гербами, пройшли. Оригінальний текстиль, дизайнерська постільна білизна, декоративні подушки, корпоративна форма та спецодяг - сьогодні друк на тканині у Львові майже не має обмежень.
Друк на тканині та тканих матеріалах зовнішньої реклами та сувенірної продукції став окремим напрямком поліграфії для бізнесу. Стильні футболки з логотипами можуть розкрутити торгову марку краще, ніж реклама по телебаченню. Головне - правильно вибрати цільову аудиторію, модель виробу і спосіб нанесення.
Друк на тканині виник раніше, ніж на папері. Імовірно його винайшли копти Північного Єгипту. Вони вирізали дерев'яні фігурні зображення, якими штампували матеріал. В наш час, на тканині друкують найрізноманітнішу продукцію.
Замовити друк на футболках, сумках та іншій сувенірній продукції можна в нашій друкарні КопіБум.
Види друку на тканинах
Існує два підходи - використання проміжних форм і пряма технологія. Кожен з них має свої підвиди. Розглянемо основні.
1. Друк з використанням проміжних форм
1.1. Шовкографія (шовкотрафарет)
Фарба через трафарет продавлюється на робочу поверхню. Таким способом можна нанести малюнок і на будь-який інший виріб - і келих, і фюзеляж літака. Ніяких обмежень по площі друку. Сфера використання шовкографії - виготовлення банерів, лайтбоксів.
Технологія друку: шовкотрафарет
1.2. Ротаційний друк сітчастими шаблонами
Роль друкованого валу грає перфорований циліндр. Всередині шаблону під заданим кутом розташований ракельний механізм, що складається з гумових або сталевих лез. Всередину шаблону закачується барвник. Кожен вал наносить один колір. Швидкість роботи - до 4,8 км / год. Виготовити циліндричні трафарети можна тільки в цеху. Тому метод ротаційного друку на тканинах реалізовується лише в умовах текстильних фабрик.
Можна працювати з практично будь-яким матеріалом - від тонких синтетичних тканин до масивних килимів. Можливий друк на термопапері. Особливо добре таким способом друкувати зображення, що вимагають точного дотримання геометрії.
Ротаційний друк сітчастими шаблонами
1.3. Механічний друк
На поверхні металевого валу гравірується малюнок, який потім переноситься на носій. Вал занурюється в барвник, і вигравірувані на ролику зображення переносяться на матеріал. Такий спосіб рентабельний при великих тиражах.
Використання гравірованих валів дозволяє повністю надрукувати зображення і домогтися чіткості контурів.
1.4. Термотрансфер (термоаплікація)
Технологія передбачає перенесення барвника зі спеціальної плівки, яка нагрівається до заданої температури. На папір або плівку наносять дзеркальне зображення, яке вирізають по контуру, залишаючи поля - вони необхідні для більш міцного приварювання плівки до текстилю.
Далі накладають плівку на тканину, зображенням вниз, і поміщають виріб в термотрансферний прес. Тут воно нагрівається до 160-180 ° С, а потім протягом 5-20 секунд щільно притискається до матеріалу. Виріб виймається з-під преса, плівка знімається. Готово.
Сфера використання термоаплікації - виробництво рекламних футболок, спортивної форми, кепок, прапорів, спецодягу. Працювати можна з бавовною, льоном і будь-якою натуральною тканиною. Синтетику теж можна брати, але тільки ту, яка витримає високу температуру під час прасування. Текстиль обов'язково повинен бути світлим, в ідеалі - білим.
Технологія друку: термотрансфер
2. Прямий друк
Метод нанесення зображень без використання кліше, плівок, паперу та інших проміжних носіїв. Дозволяє працювати з будь-яким, в тому числі, натуральним матеріалом.
2.1. Сублімація
Використовується виключно при роботі з синтетикою (вміст поліестеру - не менше 50%). Чим менше натуральна матеріал, тим краща якість зображення. Спеціальна тверда фарба в сублімаційних принтерах різко нагрівається і відразу стає газоподібною. В результаті такої сублімації барвник впаюється в структуру тканини, створюючи зображення, стійке до стирання.
Сублімаційний друк виконується на таких матеріалах:
- сатен - щільна синтетика для пошиття сумок, портьєр, верхнього одягу;
- таффета - матеріал для чохлів і прапорів;
- атлас – застосовується для виготовлення прапорців, легкого одягу, постільної білизни;
- шармус - зовні схожий з атласом, але легший;
- мікрофібра - використовується в інтер'єрному друці;
- габардин - щільна тканина для пошиття банерів і прапорів;
- таслан - більш міцний, ніж габардин, тому підходить для банерів зовнішньої реклами;
- блекаут - щільний і непропускаючий світло текстиль для мобільних стендів, декорацій, вуличних прапорів.
Сублімаційний друк на тканині
2.2 Цифровий друк
На відміну від ротаційного або шовкотрафаретного, цифровий друк гнучкіше реагує на попит: завантажити нове зображення в пам'ять принтера простіше, ніж виготовити кліше. Малюнок виходить детальним і чітким.
Єдине вразливе місце в технології - відтворення кольорів синього спектру. Відтінки виходять фіолетовими, блакитними, але не синіми. Причина: синя складова текстильних пурпурних фарб набагато слабкіша, ніж у поліграфічних барвників. Тому до традиційних кольорів CMYK (блакитного, пурпурного, жовтого і чорного) додають синій барвник.
Вибір чорнила для цифрового друку на тканинах - принциповий момент. Використання активних чорнил вимагає багатостадійної перед- і постдрукарської обробки. Для цього використовується спеціальне обладнання та хімреактиви. Тому потрібно вибирати друкарню, яка оснащена всім необхідним для отримання якісних зображень.
Цифровий друк на тканині
Підсумки
- Сьогодні можна наносити зображення на будь-який текстиль: натуральний, штучний, комбінований. Розміри полотен нічим не обмежені.
- Існує два основних види друку по тканині - прямий і з використанням проміжних форм.
- Непряма технологія з використанням проміжних форм ідеальна для великих тиражів. Пряма - для разових і невеликих замовлень.
- В друкарні КопіБум є можливість здійснити друк на тканині, а саме: футболках, сумках, кепках та іншій продукції.