Технологія флексодруку вважається простою, маловитратною, що не вимагає тривалої підготовки. За популярністю вона займає третє місце після офсетного і цифрового друку.
Замовити цифровий друк наклейок, стікерів, етикеток можна в нашій друкарні КопіБум.
Процес виглядає наступним чином: друкована форма розташовується над робочою поверхнею. Функції штампа виконує еластична гумова пластина. Візерунок наносять методом хімічного гравіювання. Кліше з зображенням фіксують на валу, на пластину наносять спеціальну фарбу. Завершальний етап - відбиток візерунка на робочій поверхні.
Коли з'явилася флексографія?
Інформації про те, хто і в який момент винайшов флексографію, немає. Згадки про подібну технологію зустрічаються в ХIХ столітті. Прийнято вважати, що у витоків створення флексодруку стояв Карл Хольвего, уродженець Німеччини. На перших порах технологія використовувалася при оформленні упаковки, прикраси паперових пакетів. Тоді кліше було дерев'яним.
Пізніше з'явилися фотополімерні кліше і друкувати стали аніліновою фарбою. Сфери використання флексодруку розширилися - від упаковки перейшли до конвертів для вінілу, коробок для кондитерських виробів, сигарет.
Подальші зміни торкалися виключно формних процесів. Після Другої світової війни флексодрук став затребуваним у видавничій справі, рекламній сфері. Все частіше технологію використовували при друці книг. Вироби виходили якісними при низькій собівартості.
Устаткування для флексодруку
Для флексографічного друку застосовують ротаційні машини трьох типів:
- Секційні - оптимальні для нанесення зображень на предмети великого розміру. Обладнання оснащене формовими циліндрами, окремими для фарби кожного кольору.
- Планетарні - використовуються при друці на пластику. Матеріал не розтягується в процесі роботи, так як колірні вузли розташовуються навколо циліндра. Перевага - широкі можливості для поєднання кольорів. Недолік - односторонній друк.
- Ярусні - оптимальні для друку на щільному матеріалі, стійкому до розтягування. Кольорові вузли розміщуються вертикально. Устаткування підходить тоді, коли не потрібне точне сполучення кольорів.
Для флексографічного друку залучають кастомізовані установки з секціями для трафаретів, тиснення, офсету або ламінування.
Додаткові модулі
Устаткування для флексографічного друку поєднує різні технології і модулі:
- Тиснення. Буває гарячим або холодним. На форму наносять клей УФ-затвердіння, потім накочують фольгу.
- Коронна обробка. Активується фольга і полімерна плівка, що забезпечує адгезію фарби.
- Multi-Layer. Модуль багатошарового друку, затребуваний при виготовленні етикеток.
- Переворот матеріалу. Можливий флексодрук на клейовому шарі / зворотному боці.
- Буклет. Застосовується для багатосторінкового друку.
- Контроль друку. Занесення контрольного відбитка в пам'ять системи. При друці зразок порівнюється з еталонним.
- Швидка заміна замовлення. Прогресивний модуль, яким оснащуються всі сучасні агрегати. Його призначення - скорочення часу на зміну параметрів друку.
Форми для друку
Машини для флексографії працюють з кліше з гуми, фотополімерів. Останні презентувала ринку компанія DuPont. Їх виготовлення - багатоетапний процес. На першому етапі на заготовку наносять зображенням методом ультрафіолетового випромінювання. Після цього засвічені ділянки полімеризують. Залишки складу прибирають спеціальним розчином. Форми потрібні не тільки для перекладу фарби на відбиток. Вони виконують роль декеля.
Класифікують форми по жорсткості, товщині, чутливості до розчинників, фарбі.
Тверді форми більше підходять для перенесення зображень на гладкі поверхні, ніж для друку тексту і штрихування.
Флексодрук на футболках
Матеріали для флексодруку
Флексодрук можливий на папері / картоні. Показники по товщині або вазі носія можуть варіюватися. Якщо поверхня глянцева (наприклад, крейдований папір), використовують УФ-фарби або фарби на спиртовій основі. Технологія має один недолік - невисока стійкість до стирання зображення на папері з високою пористістю.
Інша особливість: якщо доводиться працювати з папером щільністю близько 40 г / м², потрібно використовувати водорозчинні / модифіковані фарби, щоб уникнути протікання чорнил крізь пори.
Ще один робочий матеріал - синтетична плівка різної щільності. На ній друкують тільки після попереднього тесту. Використовуються рукавний матеріал, фарби на поліаміді і одностороння технологія нанесення. В іншому випадку висока ймовірність злипання плівки.
Друкувати також можна на алюмінієвій фользі товщиною 5-150 мкм. Підходять практично будь-які фарби, найчастіше використовуються спиртові.
Зверніть увагу: на фользі може бути спеціальна змазка. Вона знижує адгезію з матеріалом.
Флексодрук використовують для нанесення написів і зображень на коробки з гофрокартону (інформація про вміст тари). Рекомендується вибирати матеріал по параметру м'якості - в середньому 30 одиниць по Шору.
Процес включає друк, різання, формування заготовки, проклеювання, згинання. Оптимальною для флексографії вважається фарба на водній основі. З її допомогою створюють матове швидковисихаюче зображення. Принт стійкий до тертя.
Флексографія і офсетний друк: порівняння
Як і офсетний друк, флексографію використовують при друці великих тиражів. Ця технологія оптимальна у випадках, коли необхідно домогтися візуальних ефектів - тиснення, висікання, металізації поліграфії. Офсетним способом зробити це складніше і затратніше - буде потрібне додаткове обладнання.
При флексографії використовуються рідкі фарби, максимально близькі до води, а витрата чорнила регулюється спеціальними формами. Офсет передбачає використання складної і застарілої системи розкатних валиків. Витрата фарби не оптимізована.
При офсеті використовуються фарби, які не підходять для друку на матеріалах, що контактують з харчовими продуктами, а за допомогою флексографії можна робити такий друк.
Спільне в цих технологій те, що вони обидві не підходять для оперативного друку. Швидкий друк невеликого тиражу виконується на цифровому обладнанні.
Флексодрук на поліетиленових пакетах
Переваги флексодруку
До переваг технології відносять:
- широкий вибір матеріалів;
- економічність;
- використання фарб, нешкідливих для харчових продуктів;
- застосування додаткових секцій для організації робіт повного циклу (ламінування, тиснення);
- ефективне задруковування матеріалів.
Флексографічний друк. Підсумки
- Флексографія - технологія прямого високого друку.
- Можна працювати з тонкою плівкою, картоном, матеріалами з великою товщиною.
- Технологію можна вважати екологічно чистою, так як використовуються фарби на водній основі.
- Метод поширений менше, ніж офсет, але є сфери, де він незамінний.
Цифрова друкарня КопіБум здійснює оперативний друк поліграфії в межах від 1 години. Виготовляємо: візитки, плакати, флаєри, листівки, буклети, брошури, каталоги, сертифікати, меню, бланки, запрошення, конверти тощо.