Офсетний друк - технологія для великих тиражів

Технологія офсетного друку заснована на перенесенні фарби на гумове полотно або металеву форму, а вже потім - на папір. Це дозволяє отримувати великі тиражі повнокольорових зображень на різних матеріалах. Сьогодні офсетний друк активно застосовується в друкарнях, не поступаючись в популярності своєму аналогу - цифровій поліграфії.

 

Що означає слово «офсет»?

Офсет (з англ. Offset - відгалуження, відхід, зрушення) - це спосіб друку із застосуванням спеціальної пластини, тобто проміжної ланки між фарбою і носієм.

Світ дізнався, що таке офсетний друк, у 18 столітті. Розробку технології пов'язують з ім'ям І. А. Зенефельдера - німецького письменника і актора, який присвятив частину свого життя типографській справі. У 1796 році він відкрив метод непрямого друку за допомогою кам'яних пластин. Пізніше його послідовники стали використовувати тонкі листи металу, а вже в 1904 році був запатентований винахід вчених з Німеччини та США - гумова площина, яка давала зображення небаченої чіткості і яскравості.

Праобразом листової друкарської машини були ротаційні верстати, які потім переобладнали під офсетну технологію.

Офсетний друк та його види

 

Види офсетного друку

За способом нанесення фарби розрізняють:

 • Офсет із зволоженням. Традиційна технологія із застосуванням зволожуючого розчину. На ділянки з пробілами наноситься рідина, що відштовхує фарбу. Так виходять інтервали між словами / знаками.
 • Сухий офсет. Замість розчину для зволоження використовується силікон. Технологія простіша, але вимагає особливого складу фарби.

 

За типом друкарського обладнання розрізняють:

 • Листовий офсет. Використання окремих аркушів паперу в друкарській машині. Недолік цього способу - не всі моделі підтримують нанесення повнокольорового малюнку за один прогін. Доводиться пропускати лист між циліндрами кілька разів. Але вже є машини з декількома секціями, в них лист покривається фарбою відразу і повністю.
 • Рольовий офсет. Зображення наноситься на рулон паперу, після прогону в рулонній машині листи нарізаються і фальцюються. Картинка виходить повноколірною і якісною. Недолік цього способу - дорожнеча самої друкарської машини. Її покупка виправдана тільки для великих друкарень з високим тиражним завантаженням.

 

По виду друкованих матеріалів розрізняють:

 • Вузькоформатний офсет. Такі машини виробляють поліграфію невеликих розмірів: флаєри, етикетки, бланки, буклети, формуляри та ін. Ширина полотна не перевищує 50-60 см.
 • Повноформатний офсет. Тут ширина полотна досягає 84-102 см. На таких машинах друкують книги, періодику, каталоги, упаковку. Можна одночасно завантажувати 2 рулони паперу, є можливість фальцювання.
 • Широкоформатний офсет. Ширина полотна становить 135-190 см. Машина друкує поліграфію великого розміру - білборди, плакати, календарі, географічні карти тощо.
 • Найсучасніший різновид офестного друку - цифровий офсет. Це гібридна форма, що поєднує в собі електрофотографічний і непрямий спосіб нанесення зображення на носій.

Принцип роботи цифрової офсетної машини: перенесення барвника відбувається за рахунок тиску і різниці потенціалів між двома елементами - формним циліндром і проміжним полотном. Циліндр при цьому нагрітий до 140 ° C і покритий гумовотканинним матеріалом. Прогріте зображення утворює однорідну плівку з фарби, згодом вона переноситься на папір.

Цифровий офсет - більш швидкий і простий спосіб отримання відбитків на різних носіях, ніж класична офсетний друк.

Плюси і мінуси офсетного друку

 

Яку продукцію можна надрукувати?

За допомогою офсетного друку можна виготовити практично весь спектр поліграфічної продукції. Її частка на ринку становить 80% з числа всіх надрукованих матеріалів. Решта належить цифровій та іншим технологіям.

Простіше сказати, з чим не впорається офсетний друк:

 • з друком білою фарбою на кольоровому папері;
 • з нанесенням зображень на плівку, металізований і синтетичний папір;
 • із застосуванням фолієвої і УФ-фарб.

Існують обмеження в щільності паперу. Рольові офсетні машини формально можуть друкувати на носії щільністю 35-200 г / м². Однак в реальності вже на щільності 150 г / м² машини застарілого типу можуть не впоратися із завданням. Тому для тиражу, наприклад, візиток знадобиться сучасне обладнання, яке часто є тільки у великих поліграфічних центрах.

Більш широкий діапазон щільності носія у листових друкованих машин: 80-420 г / м². Відповідно, таке обладнання не потягне виробництво періодики і книг, для яких зазвичай використовується папір меншої щільності.

При офсетному друці часто спостерігаються відмінності у відтінках кольорів в межах одного тиражу. Уникнути цього допоможе тиражне відтиснення. Але проводити його треба саме на тих машинах і папері, на яких буде видрукуваний весь тираж.

 

Плюси і мінуси офсетного друку

Офсетний друк - це настільки широкий інструмент в світі поліграфії, що важко виділити його позитивні або негативні сторони. Все залежить від типу матеріалів, розміру тиражу і терміновості замовлення.

Але все ж є ряд плюсів, характерних цієї технології:

 • Робота з великих і дуже великих тиражами.
 • Якісний повноколірний відбиток з низькою ймовірністю шлюбу / невідповідності кольору.
 • Висока швидкість друку в рамках тиражу (до 10 тис. відбитків на годину).
 • Ряд додаткових послуг, що поєднуються в єдиному процесі: фальцювання, біговка, конгрев, вирубка, ламінація.
 • Широкий спектр носіїв в залежності від щільності, типу, формату.

І як же без недоліків:

 • Обов'язковий додрукарський етап, що включає підготовку проміжних форм, кольоропробу, тиражне відтиснення.
 • Висока вартість одиниці продукції при малих тиражах (до 400 примірників).
 • Неможливість швидко і безкоштовно внести зміни в макет. Потрібно буде міняти офсетну форму.

Технологія виготовлення офсетного друку
Цифрова офсетна машина

 

Перспективи розвитку офсетного друку

Зусилля розробників офсетного обладнання сконцентровані на скороченні додрукарської підготовки. Вже зараз на ринку присутні машини з прямим введенням і автоматичною зміною форм. Це в рази прискорює процес налагодження устаткування перед виготовленням накладу.

Незабаром варто чекати тотальну інтеграцію цифрових процесів в офсетне обладнання, автоматизацію друку тиражів і значне поліпшення якості передачі кольору.

Але назвати безхмарним майбутнє офсетного друку не можна. Частка ринку цієї технології поступово знижується на догоду цифрового друку. Однак це не єдиний її конкурент. Перехід бізнесу в онлайн спрощує комунікацію зі споживачем / читачем, багато компаній скоротили кількість продукції, що замовляється в поліграфії, витрачаючи бюджети на просування в веб-середовищі.

При цьому експерти одностайні: втрата частки ринку поряд з впровадженням нових технологій створюють якийсь баланс, при якому офсет ще довго буде зберігати статус найпопулярнішого способу друку.

 

Підсумки

 • Офсетний друк - це технологія нанесення зображення за допомогою проміжної ланки (проміжної форми / пластини).
 • Класифікація видів офсетного друку відбувається по ряду ознак: способу нанесення фарби, типу обладнання, виду матеріалів.
 • За допомогою офсетного друку створюють більшість відомих видів поліграфії.
 • Головний плюс технології - дешевизна примірника при великих тиражах.
 • Зникнення офсетного друку в найближчій перспективі не передбачається, але процес рухається в бік інтеграції цифрових технологій в офсетне обладнання.