Папір - найважливіший елемент поліграфічного виробництва. Адже від виду і характеристик паперу залежить зовнішній вигляд і якість виробленої друкованої продукції. Ми використовуємо в роботі багато різних паперів і розповімо про деякі види докладніше.
В нашій друкарні, на різних видах паперу, Ви можете замовити друк візиток, сертифікатів, запрошень, листівок, плакатів, бланків, наклейок тощо.
Друкуємо на такому папері: офсетному, крейдованому, рельєфному дизайнерському, крафтовому, самоклеючому.
Офсетний папір
Офсетний папір - один з найпоширеніших паперів, який, відповідаючи своїй назві, в основному призначений для офсетного друку. Людям він знайомий в першу чергу як принтерний або офісний папір. Він добре задруковуємться і на цифрових машинах. На офсетному папері прекрасно виглядає тиснення, він підходить для нумерації продукції. А ось ламінування на ньому практично не роблять.
Офсетний папір відрізняється шорсткою поверхнею. Він не відблискує на світлі, на ньому зручно писати ручкою і олівцем, малювати фарбами і т. д. Щільність офсетки варіюється в діапазоні від 65 г/м2 до 280 г/м2.
Офсетний папір добре вбирає рідини. Тому парфумерні компанії часто замовляють його для блоттерів (папірці в магазинах, на які розпилюють парфуми для проби).
Друк на офсетному папері має деякі недоліки. Так як фарба легко всмоктується в папір, вона не встигає висохнути на поверхні і якщо фарби багато, то папір довше сохне і може деформуватися. Другий недолік: у нього велика пляма розтискування фарби. Якщо на пухкий папір капнути фарбою, пляма буде розтікатися. Зображення стає бляклим і не таким чітким, як на крейдованих паперах.
На відміну від крейдованого і дизайнерського паперу, офсетний папір недорогий і використовується там, де не потрібна висока вартість кінцевого виробу.
Завдяки всім цим властивостям офсетний папір використовують:
- для друку книг;
- блоків квартальних календарів;
- конвертів;
- всіляких виробів для записів і малювання (блокноти, зошити, кубарики, альбоми для малювання);
- пробники для парфумів.
Крейдований папір
Крейдований папір – це якісний, універсальний і найбільш затребуваний папір. На паперову основу наноситься додатковий крейдований шар. Він не дозволяє фарбам вбиратися в папір і розтікатися. Фарба швидко сохне, розтиск зменшується і за рахунок цього зображення стає яскравим і більш привабливим, ніж на офсетному папері.
Крейдування буває одно- і двостороннім, разовим і багаторазовим. За рахунок крейдованого шару папір стає білішим і показник білизни може досягати 98%.
Спочатку папір виходить матовим. За рахунок додаткового пропускання паперу через спеціальні вали (процес каландрування) він стає глянсовим, більш щільним і трохи тоншим на дотик, ніж спочатку матовий.
Діапазон щільності крейдованого паперу коливається від 70 г/м2 до 300 г/м2, тому друкувати на крейдовці можна практично будь-яку високоякісну поліграфічну продукцію.
Друк на крейдованому папері може здійснюватися як офсетною технологією, так і методом цифрового друку. Він підходить практично для всіх видів обробки, таких як: тиснення, конгрев, ламінування, вибіркове УФ-лакування.
Глянцевий папір найбільш вдало виглядає в рекламній продукції, а матовий люблять використовувати для друку виробів у фірмовому або корпоративному стилі.
З недоліків можна відзначити, що по крейдованому папері погано пише ручка, можуть розмазуватися чорнила. Якщо його використовувати для друку пакетів, то потрібна обов'язкова подальша ламінація. При згинанні паперу щільністю понад 170 г/м2, крейдовка буде ламатися. Це необхідно враховувати при роботі з папером і додавати технологічну операцію - біговку.
На щільному (250 - 300 г / м2) крейдованому папері ми друкуємо календарі, сертифікати, візитні картки, обкладинки для каталогів та брошур. На середній щільності - рекламні листівки, плакати, календарі. А на тонкому папері робимо флаєри, внутрішні блоки каталогів і багато іншого.
Дизайнерський папір
Дизайнерський папір - величезний пласт сучасних паперів! Навіть за назвою зрозуміло, що це щось незвичайне, нестандартне, відмінне від звичайних видів паперу. Одним з параметрів дизайнерських паперів є таке невимірне поняття як краса.
Дизайнерські папери діляться на колекції. Вони можуть мати:
- незвичайну поверхню - фактуру, тиснення, які відчуваються тактильно і візуально, імітувати поверхню матеріалу - твід, бавовна, шкіра і т. д .;
- мати незвичайні кольори, спеціально створюване нерівномірне фарбування, всілякі вкраплення в структуру паперу - кольорові волоски або блискітки.
Переваги виробів з дизайнерського паперу - покращений зовнішній вигляд, надання індивідуальності, можливість застосування різної обробки.
Але є і недоліки. Далеко не на всі види дизайнерських паперів можна нанести УФ-лак, бувають складнощі при друку методом шовкографії. Папери бувають досить товстими і жорсткими, вони не завжди проходять в друкарську машину. Офсетні фарби досить прозорі і друк на дизайнерському папері темних тонів теж не годиться, за винятком друку металізованими фарбами, які мають кращу здатність покриття.
Вартість дизайнерського паперу досить висока, але його можна купувати поштучно. Необхідний точний розрахунок - скільки потрібно паперу для кожного конкретного тиражу. Наші менеджери можуть проконсультувати Вас - на якому папері і для яких виробів краще використовувати ті чи інші види друку.
Застосування дизайнерських паперів виправдано для підвищення представницького вигляду поліграфічної продукції, особливо виконуваних в корпоративному стилі, для друку високоякісних друкованих виробів - листівок, візиток, запрошень, папок, обкладинок для корпоративних буклетів, річних звітів, подарункової упаковки.
Крафтовий папір
Крафтовий папір - це високоміцний пакувальний папір. Він буває пористим (дихаючим), що запобігає утворенню цвілі на продукції, або може бути просякнутим спеціальним розчином, що робить його водовідштовхуючим. До того ж цей папір мало важить. Крафт відноситься до екологічно чистих матеріалів, виготовляємться з довговорсної целюлози, яку можна повторно переробляти. Крафт застосовується для виготовлення пакетів, конвертів і т. д. Іноді для додаткового збільшення міцності, ми додаємо ламінацію з внутрішньої сторони пакета.
Щільність крафт-паперу від 45 до 120 г/м2. Колір паперу варіюється від коричневого (колір целюлози) до білого (вибілена целюлоза). Дуже добре задруковується офсетом, шовкографією і флексодруком. Друк на крафтовому папері ми здійснюємо на цифрових машинах, але є свої особливості - на згинах паперу може відходити тонер. Ця проблема вирішується ще на стадії створення макета.
Зате складно переоцінити можливість друку крафт-пакетів маленькими тиражами. Їх дуже люблять весільні агентства, екопродукт-магазини, мініферми, парфумерні та навіть ювелірні компанії.
Існує різновид крафту, так званий крафт-картон. Він був створений як основа для виробництва гофрокартону. Але останнім часом його стали часто використовувати для виробництва дизайнерської продукції.
Картон
Картон - найбільш пухкий і щільний папір. При однаковій щільності картону і крейдованого паперу, картон істотно товстіший. Залежно від марки, крейдований папір щільністю 300 г/м2 по товщині відповідає картону 210-230 г / м2.
Видів картону існує величезна кількість і їх опис гідний окремої статті. Друк на картоні має свої особливості. У своїй роботі ми, в основному, використовуємо целюлозний картон, рідше макулатурний.
Картон буває односторонній і двосторонній. Крейдоване покриття може бути одно-, дво- і тришаровим. Зворотний бік зазвичай сірий, жовтуватий або вибілений.
Односторонній картон більш жорсткий, його використовують для виробництва:
- рекламних папок;
- обкладинок блокнотів;
- всіх видів календарів;
- конвертів, особливо для кур'єрських служб і страхових компаній;
- пакетів великих розмірів.
Варіанти його використання безмежні.
Двосторонній картон - більш дорогий сорт картону, його використовують частіше для виробництва високоякісної продукції, до якої пред'являються підвищені вимоги по якості:
- листівок і запрошень;
- обкладинок каталогів;
- VIP-упаковки.
На відміну від крейдованих паперів великої щільності, картон жорсткіше, міцніше, краще тримає форму, виглядає солідніше і, як наслідок, дорожчий. Але зображення виходить трохи гіршим, ніж на крейдованому папері.
Картон - технологічний матеріал. Він добре ріжеться, на ньому можна робити практично всі види оздоблювальних робіт - тиснення, конгрев, УФ-лак, ламінацію.
Самоклеючий папір
Самоклеючий папір - це папір, на який нанесений клеючий шар, закритий спеціальною підкладкою. Підкладка може бути як суцільною, так і з насічками, щоб її було зручніше знімати. Лицьова сторона буває крейдованою або некрейдованою.
Клей може застосовуватися різного виду і дуже важливо підібрати папір з правильним клейовим складом, щоб він добре трималася на поверхні, де буде використовуватися. Є спеціальні види самоклеючого паперу, які повинні як добре триматися, так і легко зніматися після використання. Це дуже актуально для наклейок, які застосовуються у вагонах метро. Є самоклеючий папір, який, навпаки, повинен нищитеся при спробах його відклеїти. Це потрібно для виготовлення спеціальних захисних наклейок.
Друк на самоклеючому папері використовується для:
- рекламних наклейок, в тому числі для метро;
- інформаційних - для приладів, клавіатур;
- на упаковку - найменування товару, ціну, штрих-коди;
- наклейок на пакети, папки, коли складно нанести інформацію іншим способом друку;
- коли потрібно заклеїти застарілу інформацію або помилку.
Самоклейка використовується для друку лайнерів, особливо для невеликих тиражів, коли процес каширування недоцільний. За рахунок відсутності часу очікування висихання клею, скорочується час виготовлення тиражу.
Завдяки можливості виготовлення одиничних тиражів і підвищення якості та зовнішнього вигляду виробів, самоклеючий папір використовують для виготовлення обкладинок фотоальбомів.
Крім самоклеючого паперу є самоклеючі плівки. Їх частіше використовують для зовнішньої реклами, коли папір не підходить. Плівку можна мити, вона практично не схильна до впливу погодних умов. Її використовують для друку табличок, реклами на автомобілях, оформлення місць продажів і ін.
Самокопіюючий папір
Самокопіюючий папір - з його допомогою можна робити копії документу без копіювального паперу. Існують три види шарів - верхній, середній (їх може бути багато) і нижній. Всі шари володіють різними хімічними властивостями. Наприклад, на верхньому і середньому шарі зворотний бік аркуша покритий спеціальним шаром з мікрокапсулами, які при натисканні ручкою розкриваються і забарвлюють наступний шар паперу. А поверхня верхнього і нижнього шару не змочується клеєм. За рахунок цього можна клеїти підібрану в правильному порядку стопку листів і після висихання вона сама розбирається на комплекти. Самокопіюючі комплекти можна легко нумерувати. Застосовують самокопірку для виготовлення багатошарових ділових бланків, бланків суворої звітності, квитанцій, повідомлень і т. д.
Синтетичний папір
Синтетичний папір виготовляють з поліетиленової або поліпропіленової плівки. Це зносостійкий, вологостійкий, еластичний папір, міцний на вигин і розтягнення. На ньому не залишаються плями. Папір має гладку, рівну поверхню і мало деформується при друці. На ньому можна отримати зображення великої деталізації, яке довго зберігає барвистість. Існують синтетичні види паперів, на яких можна друкувати традиційними методами.
Для синтетичного паперу підходять практично всі постдрукарські операції, як і для звичайних паперів. Його не потрібно ламінувати. Виглядає цей папір як звичайний, а його властивості дозволяють використовувати для різних виробів:
- туристичні карти;
- обкладинки брошур, книг, в тому числі дитячих;
- ігрові карти;
- бирки і ярлики;
- меню для барів та кафе, особливо актуально на відкритому повітрі.
Синтетичний папір прекрасно підходить для виготовлення візитних карток, які не рвуться, не мнуться і довго зберігають пристойний зовнішній вигляд.
При виборі паперу для того чи іншого друкованого вироби необхідно враховувати ряд факторів - цінова складова, зовнішній вигляд майбутнього виробу, довгостроковість його використання.