Струменеві принтери працюють на одній з двох технологій. Перша – термоструменева: викид барвника на робочу поверхню відбувається під впливом температури. При другій барвник переноситься на поверхню під тиском, який виникає при коливаннях мембрани. Саме вона має назву п'єзоелектричний друк. Давайте розглянемо його особливості.
Залежно від способу подачі чорнила процес може бути безперервним (постійна подача чорнила) і імпульсним (подача крапель регулюється, задаються тимчасові інтервали). У першому випадку досягається висока швидкість нанесення зображення, у другому - точність параметрів.
Головка друкуючого механізму складається з сопел, діаметр яких менше товщини людської волосини. Вона рухається перпендикулярно задруковуваному матеріалу і залишає на ньому фарбу. Так виходять якісні зображення з високою деталізацією і чіткістю.
Замовити струменевий друк фотографій або струменевий широкоформатний друк А1, А2 Ви можете в нашій друкарні КопіБум в межах 1 години.
Epson Expression Premium XP-700
Суть технології
П'єзоелектричний струменевий друк отримав свою назву через п'єзокристал. Технологія використовується з 70-х років минулого століття, хоча винайдена була практично на сто років раніше. Її відкриття належить П. Кюрі і Ж. Кюрі.
Суть п'єзоефекту вчені описали наступним чином: на кристалічних тілах під тиском виникають протилежні за знаком електрозаряди. Якщо не тиснути на ці тіла, а розтягувати їх, то заряди змінять свій знак на протилежний. При зміні позитивного заряду на негативний кристали змінюються в розмірі і діють як поршень, видавлюючи фарбу з сопел.
На практиці це означає, що до п'єзоелемента можна підвести змінний струм, під впливом якого вони будуть стискуватися і розширюватися, створюючи коливання. Для отримання бажаного зображення досить міняти електричне поле. Обсяг краплі варіюється і залежить від діаметра сопел друкуючої головки, тиску, розміру.
Розвиток технології компанією Epson
Принцип п'єзоелектричного струменевого друку в принтерах реалізований і запатентований компанією Epson. Вона випустила обладнання, що працює за цією методикою в кінці 20 ст.
На початковому етапі розвитку методу в головку пристрою вбудовували кристалічні пластини. Пізніше їх замінили пластинчастими п’єзоперетворючами. З 1994 року такими ламелями стали оснащувати всі пристрої Epson серії Stylus. Компанії належить монопольне право виробництва подібного обладнання. Для цього представникам Epson довелося отримати кілька тисяч патентів в різних країнах.
Незважаючи на те що п’єзометодику ототожнюють з ім'ям Epson, перші пристрої такого типу були створені компанією Siemens в 1977 році. У них роль перетворювача виконували з п’єзотрубочками.
Струменевий плоттер Epson
Особливості друку на струменевих принтерах
П'єзоперетворювачі пластинчастого типу прийшли на зміну трубчастим і плоским. Вони компактні, забезпечують високочастотне розпорошення барвника.
Сучасні принтери оснащені п’єзоперетворювачами пластинчастого типу, чутливими до електричних імпульсів. При електричному заряді вони прогинаються і тиснуть на меніск резервуара з чорнилом. Резервуар виштовхує фарбу на папір.
Після цього перетворювач наводиться в зворотній рух і веде за собою меніск. Резервуар збільшується в розмірі, за рахунок чого створюється тяга і він знову наповнюється чорнилом.
Друк на струменевих принтерах має такі особливості:
- Контроль меніска. Завдяки активному контролю та відсутності нагріву в системі з сопел виділяються тільки основні краплі, без так званих «сателітів». Зображення виходить чіткими, з добре окресленими контурами. Поліпшується передача кольору.
- Налаштування обсягу крапель. При меншому обсязі крапель підвищується якість, але знижується продуктивність. Регулюючи їх розмір, вдається вибрати оптимальне співвідношення між тривалістю процесу і характеристиками відбитка.
- Нанесення фарби мікрокраплі. Так вдається домогтися максимально високого дозволу, однак опція є тільки у пристроїв, що друкують з роздільною здатністю 2880х1440 dpi.
Обсяг мікрокрапель в принтерах Epson становить 2 пл. Це найменший показник для струминевого обладнання. У принтерів Lexmark розмір краплі досягає 3 пл, у HP - 4 пл.
Ще одна особливість п'єзоелектричного струменевого друку - чорнила. У них немає добавок і присадок, як, наприклад, в чорнилі для термоструменевих пристроїв. Складники розрізняються по електропровідності, ступені в'язкості, вони не взаємозамінні.
Переваги та недоліки п’єзодруку
За допомогою п'єзоелектричної технології вдається взяти під контроль весь процес струминевого друку - від вибору обсягу краплі і товщини струменя, до швидкості викиду чорнила на папір. Ця можливість дозволяє більш точно вибирати налаштування під певні завдання, матеріали та формати поліграфії.
До інших переваг п’єзодруку відносять:
- висока якість, природне перенесення кольорів - походить для виготовлення фотографій;
- надійність системи - головка встановлюється безпосередньо на принтер, а не на змінний картридж, завдяки чому служить довго;
- можливість роботи з різними зображеннями - досягаються необхідні параметри картинки;
- енергоефективність - на відміну від матричних принтерів, для переміщення друкуючої головки не потрібно докладати особливих зусиль, так як у неї невелика маса.
При цьому технологія не позбавлена недоліків. Часом для отримання якісного результату необхідно, щоб друкуюча головка пройшла по робочій поверхні кілька разів. Це підвищує вартість і збільшує термін друку.
При зміні картриджів існує ризик потрапляння повітря в сопла. Вони закупорюються, і якість друку помітно знижується. Для виправлення ситуація необхідно очистити механізм.
До друкованих матеріалів висувають особливі вимоги. Так як чорнила досить рідкі, на пухкому папері вони можуть розпливатися і контури зображення будуть нечіткими. Тому краще використовувати носії високої якості, наприклад, крейдований папір.
Кілька років тому компанія Epson розробила нові чорнила, якими можна друкувати практично на будь-якому папері. Вони стійкі до УФ-випромінювання і вологи.
Epson L3150 Colour на основі технології Micro Piezo
П'єзоелектричний струменевий друк. Підсумки
- Технологія п'єзоелектричного струменевого друку ґрунтується на здатності п'єзокристал створювати коливання під впливом електричного струму.
- Завдяки можливості регулювати розмір краплі вдається отримувати зображення високої якості з реалістичною передачею кольору.
- Система надійніша від інших видів струменевого друку.
- Технологія запатентована компанією EPSON і не може використовуватися в принтерах інших виробників.
Друкарня КопіБум використовує у своїй діяльності різні методи та типи друку: цифровий друк, широкоформатний друк, сублімаційний друк на сувенірах: футболках, горнятках, екосумках, пазлах, металі тощо. Для того, щоб зробити замовлення будь-якої продукції, звертайтеся до наших менеджерів.