Широкоформатний друк на плоттері: особливості обладнання

Основна технологія роботи з широкоформатними матеріалами - плотерний друк. Наприклад, в нашій друкарні КопіБум плотерний широкоформатний друк виконуємо на таких матеріалах: 

При виборі матеріалу варто керуватися призначенням продукції. Наприклад, на плакати для зовнішньої реклами краще взяти банерну сітку або тканину. Прийнятна роздільна здатність - 360 точок на дюйм, в той час як при інтер'єрному друці вона повинно бути не менше 1 400 точок на дюйм. Для постерів, які розклеюють всередині приміщень, підійде плакатний папір.

Сфери використання плоттерів визначені їх технічними можливостями. Висока роздільна здатність картинки потрібна для друку планів, креслень, графіків, що буде корисно інженерам, архітекторам, проектувальникам.

Ще одна перевага обладнання - гарна передача кольору. Звідси і основна сфера використання - реклама. На плоттерах друкують розтяжки, плакати, афіші, постери для вуличних щитів і так далі. Ці ж вироби підходять для оформлення інтер'єрів.

Плоттерами оснащують виробничі цехи, друкарні, науково-дослідні центри, копі-центри. 

Широкоформатний друк на плоттері: особливості друку

Характеристики обладнання

Для широкоформатного плоттерного друку необхідний спеціальний принтер. Це дороге, досить громіздке обладнання, на якому виготовляють рекламну продукцію, графіки, креслення в форматі від A2 і більше. На широкоформатному принтері можна створювати і невеликі зображення, якщо розглядати процес з технічного боку. Але це економічно невигідно, тому що вартість одиниці продукції буде занадто високою.

Перші плоттери використовувалися інженерами в професійних цілях. Вони замінювали монотонний і тривалий процес ручного створення креслення. Це були великі планшети, оснащені кареткою, що приводиться в рух електродвигуном. Вона пересувалася по осях абсцис і ординат, була оснащена пером / олівцями і чорнилом.

 

Види плоттерів

Пристрої для широкоформатного плоттерного друку за типом конструкції поділяють на:

Планшетні. Підходять для роботи з форматами А3 і А2. Друкуючий вузол рухається від початкової точки лінії до кінця. Система фіксації листів електрична, рідше буває механічна або магнітна.

Барабанні, рулонні, фрикційні. У всіх цих системах носій не фіксується, а переміщається. Використовуються різні способи подачі матеріалу (барабан, ролик + спеціальний носій, ролик). Такі плоттери працюють з матеріалом форматів A1 і A0. Він поставляється в рулонах необмеженої довжини. Друкуюча головка рухається тільки в горизонтальному напрямку. Зміна положення у вертикальній площині відбувається за рахунок переміщення листа.

За технологією друку розрізняють векторні і растрові плоттери. Векторні використовуються при виготовленні креслень для комп'ютерного моделювання, архітектури, проектування. Це ріжучі, перові і олівцево-перові системи. Не варто чекати від них реалістичної передачі кольорів, обладнання придатне для креслення, де йому немає рівних. Для створення креслень також підходять струменеві принтери, але їх робота обійдеться в рази, а то і десятки разів дорожче.

Растрові системи дозволяють передавати відтінки з фотографічною точністю. Вони підходять для відтворення відтінків і тонових переходів.

Види плоттерів

 

Залежно від типу пишучого блоку плоттери бувають:

  • перові;
  • струменеві;
  • лазерні;
  • електростатичні;
  • прямого виведення.

Друк на плоттері перового типу простий і доступний. Разом з тим такі пристрої не набули широкої популярності, так як мають ряд недоліків. По-перше, це повільна швидкість отримання відбитків. По-друге, вони працюють за принципом штрихування. Це означає, що об'єкту із суцільною заливкою не вийде.

Струменеві принтери підходять для отримання кольорових зображень. Вони належать до найбільш затребуваних, так як коштують недорого і забезпечують хорошу якість друку. Пристрої підтримують пьєзоструменеву технологію нанесення зображень / написів на робочу поверхню, завдяки чому використовуються для друку фотографій.

Ще одна перевага струменевих моделей - можливість роботи з дуже стійким чорнилом. Такі плоттери також підходять для роботи з кресленнями.

Лазерний широкоформатний плоттер використовується тоді, коли важлива точність побудови зображення. При цьому кольором можна знехтувати - доведеться обмежитися одним кольором.

Плоттери прямого виводу коштують досить дорого. Принцип їх роботи досить цікавий: для створення креслень / написів потрібен тільки спеціальний папір. Фарби та чорнило не знадобляться. Недоліки пристроїв - неможливість створення кольорових зображень, висока вартість обладнання.

Електростатичні плоттери найпрогресивніші. Вони ефективні в роботі, підходять для створення кольорових відбитків, точно передають зображення. Але таке обладнання коштує дорого. Через це його не часто можна зустріти навіть в великих друкарнях.

Існують і ріжучі плоттери, які самі вирізують зображення. Вони затребувані у виробництві етикеток та пакувальної продукції. Крім різання, техніка може продавлювати картон або виконувати іншу постдрукарську обробку в залежності від типу спеціальної насадки.

Плоттерний друк А0, А1, А2

Плоттери і принтери: в чому відмінність?

Найзначніша різниця - в ціні. Плоттери коштують в десятки разів дорожче, використовуються в професійних цілях. Багато принтерів обходяться покупцеві не більше ніж в 50-100 доларів США, і експлуатуються в домашніх умовах.

Різниця є також у конструкції, зокрема - в системі подачі матеріалу і способі пересування каретки. Плоттери, як правило, більш габаритні. Довжина деяких моделей перевищує 2 м.

Плоттери бувають підлоговими, принтери - тільки настільними. Перші вимагають точного налаштування, в той час як у других - мінімум регульованих опцій. Плоттери працюють як із листовим, так і з рулонним матеріалом. Вони друкують лінійно, за заздалегідь визначеною траєкторії. Принтер же працює тільки з листами.

Точність і великі формати - прерогатива плоттерів. Принтери для цього не підійдуть.

 

Підсумки

  • Плоттер – це пристрій для широкоформатного друку на матеріалах формату (А2, A1, A0).
  • Устаткування дороге, габаритне, з безліччю налаштувань.
  • Класифікують таку техніку по конструкції, технології нанесення зображень, типу пишучого блоку.
  • Переваги плоттерного друку: гранична точність, гарна передача кольору.
  • Устаткування затребуване в маркетинговій ї і рекламній сфері, архітектурі, дизайні, при проектуванні інженерних мереж.