Нанесення кольорових зображень на різні носії за допомогою особливих чорнил називають сольвентним друком. У поліграфії він займає 4-е місце за популярністю після офсетного друку, цифрового друку і шовкографії.
Сольвент здатний розчиняти масла, каучуки, тканини та інші матеріали. Саме ця властивість дозволяє використовувати його в фарбах для поліграфії. Речовина являє собою рідину, яку виробляють з кам'яного вугілля, вона складається з суміші ароматичних і ненасичених вуглеводнів.
Для друку сольвентними фарбами застосовується широкоформатний принтер (плоттер). Чорнило наносять на різні матеріали: папір, банерну тканину, вініл. Завдяки основному компоненту тонка частина матеріалу розчиняється, і в неї впроваджуються частки фарбувального пігменту. Таким чином, чорнило і носій стають єдиним цілим.
Замовити сольвентний та екосольвентний друк можна в нашій друкарні КопіБум. Друкуємо на таких матеріалах: сіті-папір, банерна тканина, самоклеюча плівка, полотно, ПВХ тощо.
Переваги та недоліки сольвентной друку
Зображення, створені із застосуванням цієї технології, не блякнуть на сонці, не розмокають під дощем. Їм не страшний ні вітер, ні сніг, ні мороз. Продукцію, надруковану методом сольвентной друку, можна демонструвати на вулиці без додаткового захисту (ламінування).
Інші переваги:
- можна друкувати на носіях без попередньої підготовки;
- чорнила швидко сохнуть:
- широкий діапазон кольорів і відтінків;
- реалістичність і яскравість картинки;
- стійкість зображень до дії спирту, абразивних засобів;
- фарби залишаються яскравими протягом трьох років;
- малюнок не тріскається, не змивається і не обсипається;
- вартість нижче, ніж у інших видів друку.
Недоліки сольвентной друку:
- висока токсичність фарб;
- неприємний різкий запах;
- низька роздільна здатність зображення.
Як працюють сольвентні принтери?
Друк сольвентними чорнилами здійснює широкоформатний принтер. «Широкоформатний» - означає, що він здатний друкувати на аркушах великої ширини: формату А3, А2, А1 і А0.
У сольвентний принтер заправляють матеріал для нанесення зображень і тексту. Це може бути плівка ПВХ, банер, банерна сітка, полотно, папір і т. д.
Рулонний друкований матеріал встановлюють на задній стороні обладнання за допомогою спеціальних кріплень і подають в друковану зону з роликами. Ролики притискають носій до валу, що обертається і забезпечують його рівномірну подачу. Потім принтер вимірює ширину робочого поля для того, щоб правильно розмістити макет і отримати мінімум відходів матеріалу.
Носій проходить три зони підігріву:
- попередній нагрів;
- нагрів зони друку;
- нагрів після друку (сушка).
Нагрівання необхідне для того, щоб поліпшити якість картинки і збільшити швидкість висихання фарби. Для різних матеріалів і чорнил є свої температурні режими, порушення яких веде до низької якості друку.
Через недостатню температуру чорнила не висохнуть повністю або нерівномірно розподіляться по поверхні, утворюючи плямистість. А надто інтенсивний нагрів призведе до того, що матеріал буде підніматися над друкованої зоною. Друкований механізм буде чіплятися за ці опуклості, утворюючи потертості або чорні смуги на матеріалі.
Чорнила наносяться на матеріал за допомогою спеціального пристрою - голівки. Вона являє собою металеву пластину з маленькими отворами, через які подаються краплями чорнила. Обсяг краплі може змінюватися завдяки п'єзоелементу, здатному варіювати свої розміри під дією електричного струму.
Чорнила подаються до друкованої голівки по сольвентостійких трубках - з картриджів, або з системи безперервної подачі чорнила. Зображення, яке потрібно надрукувати, передається в принтер з комп'ютера за допомогою спеціального програмного забезпечення.
Види сольвентних чорнил
До їх складу входить циклогексанон - небезпечна для здоров'я людини речовина, яке видає різкий отруйний запах.
Циклогексанон настільки токсичний, що співробітники, що займаються друком, змушені працювати в масках і рукавичках, а приміщення, де знаходиться принтер, повинно мати потужну вентиляцію.
Існує чотири види чорнила, що розрізняються за ступенем вмісту циклогексанону. Продукцію на їх основі можна використовувати і в приміщенні. Правда, тільки за наявності хорошої вентиляції. Однак ціна фарб з низьким вмістом циклогексанону дуже висока, а стійкість до пошкоджень - низька, що нівелює їх властивість.
Порівняльна таблиця за видами сольвентних чорнил
До речі, чим меншою токсичністю володіють чорнила, тим кращої якості друку можна домогтися.
Назва | Вміст циклогексанону | Розширення друку | Стійкість до пошкоджень |
---|---|---|---|
Сольвентні | Високий | 360 dpi | Висока |
Низько-сольвентні | Понижений | 720 dpi | Понижена |
Еко-сольвентні | Низький | 1440 dpi | Низька |
Біо-сольвентні | Відсутній | 1440 dpi | Низька |
Застосування сольвентного друку
Основна сфера застосування технології - виготовлення широкоформатної зовнішньої реклами. Випари токсичних чорнил не шкодять нікому на вулиці, а зображення низького розширення відмінно виглядають здалеку - на величезних банерах і розтяжках.
Як матеріал, на який наноситься картинка, найчастіше використовують полівінілову плівку, вона добре розчиняється під дією сольвенту. Прозору плівку з ПВХ клеять на скло, дерево, пластик або метал.
Завдяки універсальності носія реклама, виготовлена методом сольвентного друку, зустрічається в найбільш незвичних місцях, наприклад, на корпусах літаків.
Що можна надрукувати за допомогою сольвентної технології: рекламні банери і розтяжки, натяжні стелі для нежитлових приміщень, світлові конструкції, сітілайти («тротуарні панно»), фотошпалери, рекламу на транспортних засобах, виставкові стенди і прапори. Технологія не підходить для інтер'єрного друку через токсичність фарб.
Підсумки
- Широкоформатний сольвентний друк застосовують для виготовлення зовнішньої реклами.
- Чорнила дуже токсичні, їх не можна використовувати в приміщеннях без вентиляції.
- Є чорнила з різним ступенем токсичності. Чим безпечніше чорнило, тим вища його ціна і нижча стійкість до пошкоджень.
- Переваги сольвентного друку: гарна якість картинки, низька ціна. Недолік - токсичність чорнила.
- Сольвентний друк здійснюють великі поліграфічні компанії, міні-друкарні, рекламні агенції тощо.