Сублімаційний друк: детальніше про технологію

Основа технології сублімаційного друку - процес термічної сублімації твердих чорнил. Фарба переходить в газоподібний стан і забарвлює носій. Газоподібна речовина проникає вглиб оброблюваної поверхні і там конденсується.

Під дією високих температур поверхня предмета для друку починає злегка плавитися. Частинки фарби буквально згуртовуються з верхніми шарами матеріалу. Виходить малюнок, стійкий до механічних впливів і прання. Друкувати таким способом можна практично на будь-яких предметах: інтер'єрних стійках, прапорах, сумках, гуртках, дипломах, текстилі.

Замовити сублімаційний друк на сувенірній продукції (горнятках, футболках, сумках, пазлах, значках, магнітах...) можна в нашій друкарні КопіБум.

Вперше сублімаційний друк застосували на тканині. При сильному нагріванні синтетичне полотно стає більш пухким. На його поверхні, як ніби відкриваються пори, в які і повинні потрапити чорнило.

У натуральних тканин такого розкриття пор не відбувається. Щоб малюнок міцно тримався, необхідно або друкувати на текстилі, що містить не менше 60% поліестеру, або обробляти поверхню спеціальною грунтовкою (праймером). Якщо знехтувати підготовкою, то зображення зійде вже після першого-другого прання.
 

Сублімаційний друк у Львові. Технологія виготовлення

 

Види сублімаційного друку

Пряма сублімація

Фарби нагріваються і змішуються усередині обладнання. Малюнок наноситься безпосередньо на готовий виріб. Зазвичай прямий друк використовується для нанесення принта на тканину при виготовленні прапорів, штор.

Є два різновиди цієї технології:

 1. Мокра. Робоча поверхня обробляється праймером (поліефірною ґрунтовкою). За допомогою струменевого принтера, який наносить сублімаційну фарбу, виходить зображення. Використовується в масовому виробництві для друку великих партій продукції.
 2. Суха. Використовуються папір і лазерний принтер.

 

Непряма (проміжна) сублімація

Інша назва технології - термотрансфер. Це двофазний процес, що включає в себе наступні стадії:

 • друк дзеркального зображення по силіконізованому папері для сублімації;
 • перенесення малюнка на виріб за допомогою термопреса і термотрансферних чорнил.

Технологія хороша для дрібносерійного виробництва від 1 шт. Такий друк може виконуватися струменевим, лазерним (цифровим), офсетним, трафаретним способами, а також аплікацією.
 

Види сублімаційного друку

 

Устаткування і матеріали

Принтер

Сублімаційні принтери випускають багато відомих виробників: Canon, Mimaki, Mitsubishi, HP, Epson. При виборі враховуйте:

 1. Розмір малюнка. Для гаманців, сумочок і іншого хенд-мейду досить буде принтера формату А4, для друку на одязі - А4 або А3. Щоб отримати малюнок на повнорозмірному полотні, буде потрібно устаткування з друком форматів А3 або А2.
 2. Наявність СНПЧ (системи безперервної подачі чорнила). У пластикових баночках цього пристрою вміщається на порядок більше чорнила, ніж в картриджах. Самостійна установка СНПЧ позбавляє власника обладнання прав на гарантійний ремонт.
 3. Кількість кольорів. Вибір стоїть між 4 і 6 кольорами палітри. Чотирьохколірні принтери рідше забиваються, зате шестиколірні видають більш природне зображення.

 

Чорнило, папір, скотч

Вибір типу чорнила залежить від використовуваного для друку матеріалу: барвники для нанесення принтів на горнятках і текстилі будуть різнитися. Грає роль і колірна гамма зображення. Наприклад, чорнила Lomond дозволяють домогтися більш яскравого малюнка, ніж фарби InkTec. Однак тони будуть зрушені в червоний спектр. Чорнила Durafos роблять яскравіше зелену гаму.

Особливості барвників треба враховувати під час підготовки до друку. Тоді ж потрібно визначити ступінь заливки макета.

Асортимент сублімаційного паперу ще різноманітніший, ніж чорнил. Зображення на матовому фотопапері буде виглядати ефектніше, ніж на специфічному аналогу. Так, наприклад, кераміку краще покриє матовий папір Lomond, а тканина - носій марки IST. Тому важливо підібрати витратні матеріали під модель принтера і матеріал, з яким доведеться працювати.

Щоб по контуру зображення не залишилося слідів чорнила, роздруковане зображення обрізається по краю. Картинка кріпиться термостійким скотчем до робочої поверхні. Для роботи з керамікою можна використовують звичайний малярний скотч.

 

Термопрес

Розрізняють такі види цього обладнання:

 • Плоскі - для футболок, текстилю, керамічної плитки, листового металу, скла і т. д. Бувають відкидними і поворотними. Останні краще з ергономіки.
 • Горняткові і тарілкові. Використовуються для малюнків на посуді, кераміці, горнятках.
 • Бейсболочні - для друку на головних уборах і нанесенні дрібних малюнків, наприклад, логотипів.

У горняткових і тарілкових термопресах посуд нагрівається нерівномірно, тому може лопнути. Тому фахівці заздалегідь прогрівають виріб і, помістивши в термопрес, поступово підігрівають його до температури перенесення.

Сублімаційний друк на горнятках

 

Переваги й недоліки сублімаційного друку

Серед переваг сублімації можна виділити:

 • Стійкість малюнка до вицвітання і багаторазового прання.
 • Фотографічна чіткість відбитків: можна робити багатобарвні зображення зі складною графікою.
 • Відсутність етапу промивання форм, при якому використовуються токсичні розчини. Тому сублімаційний друк набагато екологічніший, ніж шовкографія або трафарет.
 • Можна замовляти будь-які тиражі - великі і дрібні.
 • Економія на навчанні персоналу. Простота технології не вимагає від працівників спеціальної підготовки.
 • Отримання наскрізного двостороннього зображення за рахунок глибокого фарбування тканини. Це властивість особливо цінна при виготовленні прапорів.

 

У технології є і недоліки:

 • Необхідна витяжка для видалення неприємного запаху, що виникає в процесі випаровування чорнила.
 • Якщо потрібен контрастний малюнок, зупиніть вибір на світлих, однотонних тканинах.
 • Текстиль повинен на 60 і більше відсотків складатися з синтетики.
 • Висока вартість витратних матеріалів.
 • Сублімаційні принтери друкують повільніше струменевих.
   

Переваги та недоліки сублімаційного друку

 

Сублімаційний друк в домашніх умовах

Технологія настільки проста, що її можна реалізувати навіть вдома. Маючи навик роботи в Photoshop, можна нанести принт на футболку або чашку.

Сублімаційні принтери для друку по тканині відрізняються значними габаритами - розмір приблизно як за письмовим столом. Горняткові термопреси значно компактніші.

Під кожен тип тканини, розмір і форму горнятка підбирається час витримки в термопресі і вид чорнила. Для тренувань доведеться виділити кілька майок і горняток. В результаті собівартість друку істотно зростає, а якість зображення не гарантується.

 

Де замовити сублімаційний друк у Львові?

Наша друкарня КопіБум використовує сублімаційний друк для нанесення фото на горнятка, футболки, екосумки, пазли, метал. У нас є широкий вибір заготовок для виготовлення різних сувенірів. Наприклад, ми здійснюємо друк на горнятках білого кольору, кольорових а також термогорнятках (при наливанні в які гарячого напою появляється надруковане зображення).

Окрім сублімаційного друку, ми використовуємо інші технології і виготовляємо цілий ряд іншої сувенірної продукції: фотомагніти, фотобрелки, фотозначки тощо. А також надаємо послуги інших напрямків: широкоформатний друк, друк фотографій, послуги копі-центру, оперативний друк поліграфії.

 

Підсумки

 • За допомогою сублімації виходять яскраві і стійкі до зовнішніх впливів принти.
 • Найкраще технологія підходить для роботи з синтетичними тканинами. Натуральний текстиль вимагає попередньої обробки праймером.
 • Устаткування вибирають виходячи з матеріалу, на який потрібно нанести малюнок.
 • На сублімаційному обладнанні можна працювати і вдома, проте вартість друку буде високою.
   

Де замовити сублімаційний друк у Львові?