Сублімаційний папір: характеристики і застосування

Раніше в наших статтях ми докладно розглядали технологію сублімації (термопереносу, термотрансферу) і роботу сублімаційного принтера. Зараз же зупинимося на витратних матеріалах для цього методу нанесення зображень - сублімаційному папері.

Замовити сублімаційний друк на сувенірній продукції (горнятках, футболках, сумках, магнітах, значках, пазлах) можна в нашій друкарні КопіБум.

 

Сублімаційний папір: характеристики і застосування

 

Сублімаційний папір - що це таке?

Сублімаційний папір – це матеріал, який розроблений спеціально для друку методом термотрансферу. У цій технології сублімаційному паперу відводиться роль передавального носія зображення. За допомогою принтера на ньому друкують малюнок, який потім поміщають в термопрес.

Під впливом сильного нагріву відбувається процес сублімації - перехід барвника в газоподібний стан. У такому вигляді чорнила проникають на задруковувану поверхність і міцно закріплюються. Паперова основа при цьому згоряє без сліду.

Якісні і довговічні відбитки виходять завдяки особливим властивостям термотрансферного матеріалу:

  • Структура. Сублімаційний папір складається з двох шарів: друкованої основи і підкладки. В процесі виробництва вона піддається обробці хімічними розчинами. В результаті лицьова сторона набуває пухкої структуру. Підкладка залишається непроникною.
  • Поглинання. Матеріал слабо вбирає в себе чорнила, але при цьому не допускає їх розтріскування. Завдяки такій здатності формується зображення з чіткими контурами. Підсохлий фарба злегка підноситься над робочою поверхнею і виглядає об'ємною.

Ступінь віддачі сублімаційних чорнил з паперової основи досягає 97%. В результаті виходить кольоровий відбиток, який довго не стирається і не вигоряє.

Лицьова поверхня сублімаційного паперу відповідає за насиченість і щільність відбитка. На перший погляд лист виглядає однаково з обох сторін. Відмінності можна розглянути тільки при сильному збільшенні. Друкована сторона має пористу, матову фактуру. Якщо доторкнутися до неї вологим пальцем, відчувається легке прилипання. Зворотний бік слабо блищить, видно тонкі волокна. Для зручності використання виробники роблять на лицьовій поверхні особливу мітку.

На ринку зустрічається папір для двостороннього друку. Один лист дає на виході 2 відбитка - це вигідно для виготовлення поліграфії малих розмірів.

Сублімаційний папір: щільність і формати

 

Щільність і формати

Матеріал для сублімаційного друку буває в листах або рулонах.

Формати паперу:

  • А4 - ідеально підходить для нанесення відтиску на текстильну основу: футболки, майки, рушники. Малюнок А4 легко роздрукувати на будь-якому принтері.
  • А3 - розмір мало затребуваний, так як струменеві принтери цього формату коштують дорого, використовуються нечасто. На практиці для сублімаційного переносу зображень формату А3 використовують 2 аркуша А4.
  • А2 - великоформатний папір використовують поліграфічні підприємства для друку на широкоформатних принтерах (плоттерах).

Рулонний матеріал зручно використовувати для друку зображень нестандартних розмірів.

Оптимальна щільність сублімаційного паперу - від 90 до 120 г / м². З листами більшої товщини важко працювати: вони погано згинаються. Знижена щільність підвищує ризик деформації паперу при сублімаційному перенесенні.

 

Сублімаційний папір. Що це таке?
 

 

Типовий брак друку

При роботі з принтерами Epson іноді виникає проблема - пунктирні лінії і подряпини на папері для термопереносу. Брудні сліди залишають зубчики притискних роликів. Такий брак друку відзначається також у дешевих китайських принтерах, але якщо по відношенню до них у користувача немає завищених очікувань, то недоліки флагманської техніки неприємно дивують. Але вони виправимі.

Справа в тому, що сублімаційні чорнила не встигають повністю просохнути під час друку. І коли вал протягання подає папір вперед, зубці прихоплюють частину фарби. При подальшому повороті шестерень чорнила сходять з них і залишаються на папері у вигляді брудних слідів.

Як зменшити брак:

  • Зменшити швидкість друку. В налаштуваннях зняти пташку з опції «Швидкий друк».
  • Підключити вентилятор для примусової сушки видрукуваного паперу.
  • Прибрати серединні ролики. Краще знімати їх по одному, і після кожного перевіряти якість друку. Якщо зняти всі шестерні, крім крайніх, то папір буде подаватися нерівномірно.

Браку друку також можна уникнути, якщо купити широкоформатний принтер з вакуумним притиском носія.
 

Сублімаційний друк на кружках
Перенесення зображення на кружку з сублімаційного паперу

 

 

Правила зберігання сублімаційного паперу

При низькій вологості листи злегка скручуються, у них починають загинатися куточки. При сублімації на кружках або тарілках цей недолік не відбивається на якості відбитка. Але якщо використовувати деформований папір для друку на плоских поверхнях (футболках, майках, хустках), то відбиток виходить брудним і нечітким. Крім того, вигнутий папір важко укласти на заготовку. Доводиться додатково фіксувати його термоскотчем.

Деформація паперових листів може бути і при сухому повітрі. Особливо це помітно в зимовий період: опалення знижує вологість. Її рівень в місці зберігання матеріалу повинен бути не нижче 30%. Бажано, щоб приміщення було темним і добре провітрюваним. Папір зберігають, не виймаючи з упаковки.
 

Сублімаційний папір в рулонах
Сублімаційний папір в рулонах

 

 

Популярні марки і ціни

Sihl

Папір для термопереносу на світлі і темнофарбовані тканини. Підходить для струменевого друку. Використовується для перенесення зображення на одяг з синтетики і бавовни. Виробляється в Німеччині.

Forever

Термотрансферний папір з матовою поверхнею використовується для друку на білих і світлих виробах. Непрозора основа з глянцевим покриттям дає якісні відбитки на темних, кольорових тканинах, шкірі, джинсовому матеріалі. Відмінно переносить фото і векторні зображення. Країна-виробник - Німеччина.

Lomond

Односторонній трансферний папір для струменевого друку. Використовується для перенесення чорнила на текстиль, кераміку, метал. Виробляється у Великобританії.

Аркуш паперу для термопереносу формату А4 коштує від 1 до 7 грн. Ціна залежить від бренду і обсягу упаковки. Стандартна довжина рулону - 100 метрів. Ширина коливається від 4 до 11 метрів.
 

Сублімаційний папір Lomond
Сублімаційний папір Lomond

 

 

Чим замінити сублімаційний папір?

На керамічних виробах зображення може давати зернистість. Це відбувається через те, що роздрукований малюнок погано просушився.

Під час термообробки надмірна волога перетворюється на пару і спрямовується назовні. Від цього на кружках проявляються дрібні плями. У такій ситуації можна використовувати тонкий матовий фотопапір. Він краще поглинає вологу, на виході дає непогану якість відбитку. До того ж недорого коштує, його легко знайти в магазинах.

Не поспішайте переносити на заготовку тільки що віддруковане зображення. Дайте сублімаційним чорнила просохнути приблизно півгодини.

Повністю переходити на фотопапір для сублімації не варто. Зекономлені кошти можуть обернутися низькою якістю і недовговічністю зображення. Це особливо стосується друку на текстилі. Від великої кількості вологи, що міститься в чорнилі, фотопапір сильно розбухає. В результаті картинка виходить розмитою, погано промальовуються дрібні деталі.

Сублімаційний фотопапір Color Way
Сублімаційний фотопапір Color Way

 

 

Сублімаційний папір. Підсумки

  • Сублімаційний папір призначений для термопереносу зображення на друковану основу.
  • Матеріал буває в рулонах або аркушах формату А4, А3 і А2.
  • Папір можна зберігати в дуже вологих місцях, а в сухому приміщенні - від цього він деформується.
  • Для друку на кераміці можна використовувати фотопапір.
  • За допомогою сублімаційного паперу можна наносити фото на горнятка, футболки, екосумки, пазли, метал тощо.

Цифрова друкарня КопіБум здійснює оперативний друк поліграфії, в тому числі друк на сувенірній продукції сублімаційним методом.

Сублімаційний друк у Львові