Тамподрук - технологія для масового застосування

Підвидом глибокої високоточної поліграфії, при якому використовуються тампони (ролери), називають тамподруком. Її ключовий принцип - перенесення зображень з форми на оброблюваний виріб за допомогою проміжних еластичних елементів. Ролери гнучкі, тому поверхня предметів може бути зігнутою, зі складною геометрією.

Тамподрук (тампонний друк) точний, у нього велика палітра кольорів. Технологія дозволяє переносити графічні знаки, логотипи, текст на поверхню з пластику, сталі, скла та інших матеріалів. Завдяки довговічності нанесених зображень технологія набула широкого поширення в різних сферах промисловості.

Замовити поліграфічний друк на папері або друк на сувенірній продукції можна в наші друкарні КопіБум.

Історія виникнення тамподруку

 

Історія виникнення тамподруку

Вперше методику застосували швейцарські годинникарі. У XIX столітті вони переносили декор на циферблати за допомогою желатинових ролерів, замінюючи ними копіткий і трудомісткий ручний розпис. Методику винайшов французький поліграфіст. Вона забезпечувала якість малюнка, але була недосконала через знижену тиражостійкість - в межах 1500-2000 відбитків.

Желатин хімічно нестійкий і неміцний, тому до середини ХХ століття тампони з нього застосовували рідко.

У 1965 році інженер Уілфрід Філліп після експериментів із сировиною для ролерів винайшов більш стійкі деталі. Він створив елементи з силікону, вулканізованого холодним способом. Вони були надійні, гнучкі і хімічно стійкі. Німецький інженер розробив електроприводну машину з новими ролерами, і з цього моменту популярність тампонного друку стала стабільно зростати.

У. Філліп вперше показав сконструйоване ним обладнання на виставці в Дюссельдорфі в 1972 році. До цього часу машин і способів друку по об'ємних, зігнутих предметах не існувало. Першими замовниками інженера стали швейцарські годинникарі, які ще сто років тому користувалися подібними методиками.

Тамподрук. Особливості технології

Особливості технології

У тамподруці використовують плоскі пластинчасті форми з поглибленням. Їх виготовляють зі сталі (спочатку майстри працювали з мідними пластинами), фотополімерів. Від сировини залежить зносостійкість кліше. Якщо воно металеве, рельєф витравлюють щодо майбутнього відбитку.

Сьогодні в тампонному друці використовують ролери з поліефіруретану, силіконового каучуку. Це елементи розміром 5-7 мм, гнучкі, з легкістю приймають форму предметів. Тиражостійкість (робочий ресурс) залежить від сировини і складає 10-100 тисяч відбитків.

Тамподрук - метод друку, при якому застосовують спеціальні фарби. У їх складі є розчинники, що роз'їдають поверхню предмета. Кольоровий пігмент вбирається в шар, а після висихання стає з ним єдиним цілим. Результат - гладка, однорідна поверхня, на якій міцно тримається зображення.

Поліграфісти підбирають склади під сировину оброблюваних об'єктів - скло, пластики, метали. Кольори для роботи визначають під вимоги замовників - з палітри Pantone, з ефектом світіння, металізацією і так далі.

Нанесення фарб на розчинниках «по сирому» схоже з багатобарвним трафаретним способом. Можна працювати одночасно з декількома кольорами, забезпечуючи покращену якість растрового тамподруку.
 

Тампонний друк: основи друкованого процесу

 

Основи друкованого процесу

Для друку тампонним методом потрібен макет. Його виготовляють електронним способом, орієнтуючись на тип обладнання і поверхню виробу. Після перевірки дизайн-макету на відповідність технічним параметрам друку виконують кольороподіл - розкладають оригінальне зображення на фотоформи. Для кожної використовується окрема фарба.

Виробничий процес складається з наступних етапів:

  1. 1. Виготовлення кліше. На металі витравлюють чутливий шар, виставляючи малюнок на пластини, вимиваючи і отримуючи поглиблення в формах (для фотополімерів протруювання не потрібне).
  2. 2. Підготовка машин для тамподруку, установка кліше, закріплення об'єктів для обробки.
  3. 3. Подача фарби. Склад рівномірно розподіляється по кліше, видаляється з прогалин ракелем.
  4. 4. Забір барвника з елементів і нанесення графіки / малюнків на продукцію. Тампон стикається з формою, а потім переносить склад на вироби.
  5. 5. постдрукарська обробка предметів. Їх сушать, визначаючи час за типом фарбувальних речовин.

Якщо друковані форми готують на виробництві, швидкість виготовлення тиражу збільшується. Завдяки внутрішньоцехові контролю якість відбитків теж зростає.

Сфера застосування тамподруку

Сфера застосування тамподруку

Популярність тамподруку обумовлена ​​широтою сфер його застосування. Це універсальний метод для виготовлення сувенірної, корпоративної продукції з логотипами. У промоіндустрії попитом користується нанесення зображень цим способом на ручки, чашки, попільнички, брелки, щоденники, запальнички та інші подібні брендовані товари. Спосіб економічно вигідний і оперативний - партію виробів замовник отримує в стислі терміни.

Крім маркетингу і створення корпоративних сувенірів, тамподрук використовують в:

  • автомобільній галузі - при виробництві кнопок, приладових панелей;
  • медицині - для нанесення графіки на блістери ліків, шприци, термометри, капсули;
  • виробництві електротоварів (мікросхем, перемикачів, важелів), нанесенні знаків на корпуси і касети;
  • виготовленні дитячих товарів - конструкторів, машин і поїздів, ляльок, м'яких і ялинкових іграшок, гірлянд, прапорців;
  • харчової індустрії - у виробництві упаковки для цукерок, шоколадних плиток, кондитерських виробів;
  • виготовленні товарів для спорту та побуту - одноразового посуду, м'ячів, упаковки парфумерії, косметики.

 

Переваги та недоліки тамподруку

Переваги і недоліки тамподруку

У тамподруку чимало переваг. Він підходить для обробки твердих предметів з пластику, поліетилену, POS-матеріалів, скла, дерева та металу. Метод простий в застосуванні, фінансово вигідний замовнику і виробнику.

Серед інших переваг технології:

  • деталізація графіки і малюнка на неплоскій і малоплосій поверхні, у важкодоступних місцях;
  • швидкість друку продукції навіть при значних тиражах;
  • якісне нанесення ускладненої, тонкої графіки;
  • точність відповідності готових малюнків електронного макету;
  • здатність замінити інші технології - тамподрук вважається повноцінною і більш вигідною альтернативою гравірування, тиснення, трафаретному нанесенню зображень;
  • підвищення привабливості виробів завдяки барвистості друку.

У тамподруку є недолік - надмірно викривлені поверхні слабо піддаються обробці. Також не можна працювати з малюнками великих розмірів. Максимальна ширина зображень на ручках - 55 мм, висота - 7-10 мм. На більших предметах (кружках, попільничках) малюнок може досягати розмірів 80х60 мм.
 

Тамподрук Львів

 

Тамподрук. Підсумки

  • Тамподрук - прогресивний спосіб нанесення високодеталізованих кольорових зображень на неплоскі предмети.
  • В процесі використовують тампони з силікону, фарби з розчинниками, кліше зі сталі або фотополімерів.
  • Технологія підходить для нанесення декору на метал, скло, пластик, дерево.
  • Процес включає підготовку макета, виготовлення кліше, перенесення фарб тампонами на виріб і сушку поверхні.
  • Тампонний друк застосовують у виготовленні сувенірної, корпоративної, рекламної продукції, а також в промисловості (для виробництва ярликів, упаковки).
  • Переваги методу - порівняльна дешевизна, висока деталізація зображень, багатобарвність, можливість наносити малюнки на вироби об'ємної форми і з ускладненою геометрією.

Цифрова друкарня КопіБум здійснює оперативний цифровий друк поліграфії (візиток, листівок, флаєрів, плакатів, брошур, буклетів), широкоформатний друк та друк на сувенірній продукції (горнятках, футболках, екосумках, пазлах тощо).

 

Де замовити тамподрук у Львові?