Ультрафіолетові фарби та їх застосування

Друкарні використовують ультрафіолетові фарби (УФ-фарби) традиційного і високореактивного типів. Перші розроблені для дугових ртутних сушок з розширеним спектральним діапазоном. Другі використовують чорнило з випромінюванням ECO UV або LED UV. Промені генеруються у вузькому хвильовому проміжку.

Складники, які застигають під впливом ультрафіолету, виробляють такі компанії:

  • Komori (Японія) - для роботи з технологією ECO UV і LED UV.
  • Arets Graphics (Бельгія) - високоадгезійна продукція в серії Excure 20000.
  • Van Son (Нідерланди) - матеріали Vs5-UV Sonacure Paper для листового офсетного обладнання.
  • MEGAMI (Японія) - товари виробника сумісні з крейдованим папером, самоклеючою плівкою, етикетками.
  • Flint Group - стабільний склад для вузькорулонних ротаційних машин, друкує на папері, поліетилені, полістиролі.
     

Замовити поліграфічний друк на різних поверхнях та різної продукції можна в нашій друкарні КопіБум.

Друк УФ-фарбами
Процес друку УФ-фарбами


 

Склад UV-чорнила

Друк УФ-фарбами – напрямок, що швидко розвивається. Причина популярності - унікальні властивості УФ складів. Готове покриття хімічно інертне, стійке до тертя, подряпин. Зображення виходять чіткими, з глянцем, що важливо при виготовленні упаковок.

У стандартний перелік інгредієнтів УФ-фарб входять:

  • фталоціаніновий блакитний;
  • пігменти (наприклад, для чорного кольору застосовують сажу);
  • епоксіакрилати;
  • модифікатори в'язкості - мономери, низькомолекулярні олігомери;
  • ініціатори;
  • фоточутливі складові - аромааміни і т. д.

УФ-чорнила виробляють так само, як і традиційні офсетні фарби: змішують рідку фазу, пігменти і добавки. До складу додають низьков’язкі мономери, які за дією нагадують розчинник. Вони зволожують пігмент, а значить - консистенція і плинність чорнила змінюються.

В УФ-фарбах рідкі фракції не випаровуються, а зв'язуються з субстратом. Задрукований матеріал створює отверділу плівку. Поширені добавки - стабілізатори, віск, фотоініціатор (речовина допомагає активізувати частки під дією ультрафіолету).

Завдяки тому, що мономер полімеризується, а не випаровується, не потрібна регенерація розчинника. Це дозволяє істотно знизити витрату енергії в друкарні. Використання високореактивних складників менш затратно в порівнянні з термосушкою.

Кольоровий друк УФ-фарбами
Кольоровий друк УФ-фарбами


 

Переваги та недоліки друку UV-фарбами

УФ-чорнила слабо пахнуть, готова поверхня глянцева, плівка неінертна і нетоксична. В УФ-фарбах використовують летючі органічні складові, але їх мало. Тому чорнила відповідають санітарним і екологічним нормам - хоча запобіжних заходів це не скасовує.

До інших переваг UV-чорнил відносять:

  • економію місця в друкарні - технологія дозволяє зменшувати габарити сушок;
  • можливість створювати і обробляти відбитки in line;
  • прискорення процесу друку - не потрібно охолоджувати стопу з відбитками, чорнила тверднуть дуже швидко;
  • простота роботи - якщо чорнила залишити в друкарській машині на п'ять днів і навіть більше, дефектів матеріалу не буде;
  • можливість обробляти термочутливі поверхні - фарби тверднуть при знижених температурах.

Складнощі роботи з ультрафіолетовими чорнилами - усадка плівок і підвищена гігроскопічність. На металевих поверхнях послаблюється адгезія, полімери по краях листів обсипаються. Якщо кольоровий апарат неправильно відрегулювати, потовщений, сильнопігментований шар лаку або чорнила погано висохне.

Ще один недолік - висока вартість витратних матеріалів. Але витрати компенсуються економією за рахунок того, що не потрібно відновлювати розчинники.
 

Друк УФ-фарбами на сувенірах
Друк УФ-фарбами на сувенірах
 

 

Застосування УФ-чорнила в офсетному друці

У листовому УФ-офсеті використовують швидкозакріплюючі склади з сиккативами, розчинниками, сполучними і різними пігментами. На машини, що працюють з UV-матеріалами, ставлять спеціальні валики і полотна, гума на яких не набухає. Готові відбитки придатні до постдрукарської обробки - тиснення, вирубка.

Сьогодні поширений офсетний друк на традиційних УФ-матеріалах, що застигають під ртутними сушками. Після затвердіння поверхню покривають лаком, щоб збільшити її зносостійкість. Але у високореактивних чорнилах сфера застосування ширша. Вони застигають під енергозберігаючими (ECO UV) і світлодіодними (LED UV) лампами. Немає необхідності в захисному лаку - поверхневий шар стійкий, адгезія висока.

При друку УФ-офсетом технологам-поліграфістам потрібно пам'ятати про деякі моменти:

  • забруднені, слабкі лампи - причина липкості поверхні, нестійкості фарб;
  • неправильно підібрані офсетні полотна або папір з ослабленим поверхневим шаром призводять до вищипування волокон;
  • якщо невірно виставити тиск між полотнами або перевищити норму зволожуючого розчину, півтони не надрукуються.

Чорний пігмент не можна класти поверх інших фарб. Він поглинає ультрафіолет, і промені не пройдуть в шари під ним. Тому друковані видання при накладенні тонів строго дотримуються колірної послідовність B-C-M-Y (чорний, блакитний, маджента і жовтий).

Офсетний друк УФ-фарбами
Офсетний друк УФ-фарбами
 

 

Механізми закріплення УФ-фарб

Традиційні чорнила «прилипають» до основи краще ультрафіолетових, так як в їх склад входять сполучні смоли і декапіровані масла. Папір поглинає складові, і в'язкість друкованих матеріалів підвищується. Механізм закріплення УФ-складів інший.

Друкарні працюють за двома базовим схемам:

  • Для поглинаючої основи - УФ-сушіння на приймання. Лінія з 2-3 світильниками потужністю до 200 Вт / см знадобиться при друці тріадою. Якщо потрібно збільшити число секцій або використовувати білила, кількість сушок зростає.
  • Для невсмоктуючих поверхонь - по одній лампі після кожної секції, плюс сушка на приймання.

Другу схему рекомендують використовувати і при роботі з високонасиченим малюнком. Тоді ультрафіолетове випромінювання проникне в усі верстви і поверхня правильно полімеризується.

Фіксація - результат кисневого окислення і полімеризації сполучних елементів. В УФ-складах багато сикативів, акрилатних олігомерів, і поверхня «схоплюється» за секунди. При роботі з невсмоктуючими поверхнями в чорнило для ультрафіолетової обробки додають поліефір або поліуретанакрілат. Ці речовини збільшують адгезію.
 

Друк УФ-фарбами на керамічній плитці
Друк УФ-фарбами на керамічній плитці
 

 

УФ-фарби. Підсумки

  • Основа способу друку УФ-чорнилом - полімеризація (затвердіння) фарбувальних речовин під впливом ультрафіолету.
  • УФ-фарби виробляють з синтетичних фракцій, додаючи пігмент, стабілізатори, віск, фотоініціатори і модифікатори в'язкості.
  • Технологію успішно застосовують в офсетному друці - найекономічніший спосіб друку в плані часу і фінансових витрат.
  • УФ-чорнило закріплюють сушінням тільки на приймання або з додатковою обробкою лампами після кожної секції.

Цифрова друкарня КопіБум здійснює оперативний друк поліграфії в межах декількох годин. Виготовляємо таку поліграфічну продукцію: буклети, брошури, каталоги, візитки, плакати, меню, запрошення, календарі, бланки тощо.

 

Переваги та недоліки ультрафіолетового друку