Все про тиснення: види і сфера застосування

Видавлювання зображення на поверхні паперу, шкіри, дерева та інших матеріалів за допомогою кліше, на яких вигравірувано малюнок, називають тисненням. Опуклі і вдавлені малюнки і написи ефектно виглядають на плоскій поверхні, приємні на дотик.

 

Для чого використовується тиснення?

Види тиснення: блінтове, конгрев, фольгування

Товари в упаковці з тиснення розкуповуються охочіше, ніж аналогічна продукція, але без рельєфу. За статистикою компанії Achilles Group, що спеціалізується на налагодженні виробничих ланцюжків, попит на подібну упаковку за період з 2017 по 2019 рік зріс на 45%.

Конгревну технологію замовляють на 30% частіше, а тиснення фольгою - на 24%. Ці цифри стосуються шоколаду, косметики, дорогого алкоголю і товарів, що асоціюються з розкішним життям.

Чоловікам більше до вподоби рельєфні відбитки. Жінок приваблюють лакування і блискучі елементи. Тому для чоловічої туалетної води або алкоголю підійде упаковка з металізованого паперу з рельєфним малюнком. Коробки для цукерок або жіночої парфумерії краще прикрасити конгревним тисненням фольгою. Також часто робиться тиснення при виготовленні дорогих меню для ресторанів та кафе. 

Які матеріали використовуються для тиснення?

Відбитки можуть бути на будь-яких матеріалах: папері, картоні, коленкор, шкірі, дереві. Головне, щоб поверхня була пластичною.

Важлива особливість: при зберіганні палітурок в сухих приміщеннях друкарень збільшується їх жорсткість, а якість зображення знижується. В обкладинках для палітурок має бути 9% вологи (± 2%). Інші матеріали також не повинні бути перезволожені або пересушені.

 

Види тиснення по типу кліше

Блінтове тиснення

Технологія дозволяє отримати рельєф, схожий на відбиток штампа. Кліше з витравленим на ньому малюнком притискається пресом до матеріалу. Штампи виготовляють з твердих металів: магнію, міді, цинку, латуні. Розглянемо властивості штампів з двох найбільш популярних металів:

Магній

Мідь

Тиражостійкість - 50 000 відбитків.

Товщина ліній - від 0,15 мм.

Друк виконується на будь-яких матеріалах - від шкіри до тонкої плівки.

Підходить для блінту і конгреву.

Низька собівартість.

Термін виготовлення - доба.

Тиражостійкість - 150 000 відбитків.

Висока деталізація малюнка. Товщина ліній - від 0,015 мм.

Підходить для всіх технологій тиснення (блінт, конгрев).

Висока вартість.

Термін виготовлення - до 5 робочих днів.

 

Малюнки на штампах не відрізняються багатством декору. Зате технологія дозволяє швидко зробити велику кількість однотипних відбитків. Тому в сучасній поліграфії блінт набагато популярніший конгревного тиснення.

Блінтове тиснення
Блінтове тиснення

 

Конгревне тиснення

Винахідник методу - Вільям Конгрів (1772-1828). Цей англієць - «батько» ракетної зброї. Втім, його допитливий розум цікавили не тільки порохові ракети, але й поліграфічні, інженерія, годинникова справа.

При конгревному тисненні матеріал поміщається між штампом і контрштампом (пуансоном), які вдавлюються один в одного. Хто випікав печива-горішки на сковорідках-формах, той легко представить цей процес. У підсумку виходить об'ємний малюнок з помітним рельєфом і промальовуванням тонких ліній.

Технологія дозволяє отримати як опуклі, так і увігнуті зображення (так званий зворотний конгрев).

Для виконання конгревного відбитку необхідно докласти в два рази більше зусиль, ніж при блінтовому способі, і в 4 рази більше, ніж при тисненні фольгою. Сила тиску дорівнює 25-45 МПа. У видавничій справі конгрев вже майже не зустрічається. Технологія використовується лише при оформленні подарункових видань.

Цей метод перекочував в рекламну поліграфію. Штампи тепер не ріжуться вручну, їх виготовляє машина. Автомати наближають малюнок до блінтового тиснення, візуально відрізнити сучасний конгрев від блінта непросто.

Конгревне тиснення може бути холодним і гарячим (кліше нагріваються до +60 ° С).

Конгревне тиснення
Конгревне тиснення

 

Види тиснення по температурі штампа

Малюнок виходить тиском відбитка. Однак при гарячому способі кліше нагрівається і не просто видавлює рельєф, а пропалює верхні шари матеріалу.

Потрібно враховувати, що гаряче тиснення виконується тільки на поверхнях, що не плавляться від високих температур (шкіра, папір).

Гаряче кліше

Холодне кліше

Висока декоративність малюнку.

Рельєф більш стійкий до механічних впливів.

Висока продуктивність - до 150 м / хв.

Простота технології.

Доступні витратні матеріали.

 

При всій своїй естетичності гаряче тиснення має недолік - високу вартість. Тому немає сенсу використовувати його на малих тиражах або при обмеженому бюджеті.

Конгревне гаряче тиснення підійде для нанесення малюнків на різні поверхні, а блінтове - тільки на плоскі і широкі предмети.

Кліше використовуються не тільки при тисненні, а й для нанесення міток ручним способом.

 

Тиснення фольгою

Якщо потрібно надати зображенню виразності, між пресом і оброблюваною поверхнею кладуть лист фольги, тоді малюнок стає більш контрастним, презентабельним. Фольгування виконується холодним і гарячим способом.

Холодне фольгування

Поверхня матеріалу повинна бути ідеально рівною, інакше клей буде розтікатися нерівномірно.

Матеріал змащується спеціальним клеєм і висушується.

Виконується тиснення фольгою.

Після вилучення матеріалу з форми фольга відділяється від задрукованої поверхні.

Холодне тиснення фольгою наноситься на поліетилен, поліпропілен та інші полімери, а також етикетки.

Тиснення фольгою (фольгування)
Тиснення фольгою
 

Гаряче фольгування

Тут вимоги до гладкості поверхні не такі самі, як при холодному тисненні.

На робочу поверхню кладеться фольга.

Розігрітим кліше робиться відбиток: частки металу впаюються в поверхню.

Отриманий малюнок красиво виглядає, не стирається, не змивається.

Гаряче фольгування підходить для матеріалів з целюлози і шкіри.

 

Будь-який з описаних вище видів тиснення, як і біговка, фальцювання й ламінування, входить до переліку постдрукарських послуг друкарень. Так, можна ідеально підібрати кольори для друку поліграфії, зробити нетривіальний дизайн, але елегантний вигляд і приємні тактильні відчуття від фактурного малюнка впливають на емоції людини. Тому не варто позбавляти свій продукт такої ефектної і ефективної подачі, яке забезпечує тиснення.

 

Підсумки

  • Найпоширеніші види тиснення - блінт і фольгування.
  • Популярність набирають технології, що дозволяють працювати з великими тиражами. Такі трудомісткі методики, як конгрев, використовуються все менше.
  • Декорування фактурою активно використовується в рекламі для привернення уваги до продукту.

Цифрова друкарня КопіБум спеціалізується на оперативному виготовленні поліграфії (візитки, плакати, листівки, брошури, наклейки, друці на сувенірах (горнятках, футболках, екосумках, пазлах), широкоформатному друці тощо.