Як працює сублімаційний принтер?

У деяких поліграфічних процесах сублімаційні принтери замінили струменеві і лазерні. Прогресивне обладнання дає більш якісне зображення завдяки іншому принципу роботи. Так, струменева техніка друкує рідкою фарбою, а лазерна - сухим порошком.

Нові відтінки виходять шляхом накладення один на одного точок чотирьох основних кольорів: блакитного, жовтого, пурпурного і чорного. Ці точки можуть зміщуватися, розпливатися, що погіршує якість картинки. У струменевому принтері часто висихають чорнила, в лазерному - існує проблема зі змішуванням порошків.

Сублімаційний принтер позбавлений цих недоліків. Для друку використовуються спеціальні стрічки з барвником трьох кольорів (cyan, magenta, yellow). Під впливом температури (пристрій оснащений нагрівальним елементом) барвник переходить з твердого стану в газоподібний. При цьому стадія перетворення в рідину виключається.

Процес називається сублімацією, звідси і назва техніки, що працює за такою технологією. Детальніше про сублімаційний друк читайте в іншій нашій статті

Замовити поліграфічний друк на різних поверхнях та різної продукції можна в нашій друкарні КопіБум.

Чим вища температура нагріву, тим більш насиченим стає малюнок. Пори матеріалу розкриваються сильніше, барвник проникає в нього глибше. Для отримання зображення в приглушених, світлих тонах необхідно знизити температуру.

Газоподібна «хмара» складається з барвників трьох кольорів. Вони змішуються в потрібній пропорції за допомогою діафрагми, яка виконує роль своєрідного фільтра, відсіває непотрібні випаровування. Вибрані відтінки переносяться на робочий матеріал.

На сублімаційних принтерах друкують з роздільною здатністю не більше 300 dpi, але кольори виходять дуже реалістичними, так як змішування відбувається не на папері, а в самому пристрої під впливом температури.

 

Сублімаційний принтер Mitsubishi Electric CP-D90DW
Сублімаційний принтер Mitsubishi Electric CP-D90DW


 

Сфера використання

Устаткування застосовують в друкарнях, фотостудіях. На ньому можна друкувати рекламні буклети, сувенірну продукцію, журнали, фотографії, плакати, пластикові картки. Сфери застосування сублімаційних принтерів різноманітні, зважаючи на універсальність пристроїв і можливості роботи з різними матеріалами.

Сублімаційний принтер підходить для друку на різних носіях. Це може бути:

  • папір;
  • тканина;
  • пластик;
  • кераміка;
  • скло;
  • метал і т. д.

Разом з тим існують деякі обмеження. Так, сублімаційні чорнила погано закріплюються на натуральних тканинах. У той же час вони ідеально підходять для синтетики. При роботі зі склом або каменем потрібна попередня обробка поверхні спеціальним полімером.

 

Сублімаційний принтер Canon Selphy CP-810
Сублімаційний принтер Canon Selphy CP-810


 

Переваги сублімаційних принтерів

Сублімаційні пристрої коштують досить дорого, проте їх придбання виправдано такими перевагами:

  1. Друк довговічних зображень - барвник проникає глибоко в матеріал, захисний шар задруковує малюнок, перешкоджає вигорянню, стиранню.
  2. Більш висока якість зображення при меншій роздільній якості, якщо порівнювати з лазерними і струменевими пристроями. Це можливо за рахунок змішування кольорів до потрапляння на робочу поверхню.
  3. Простота використання. Більшість моделей оснащені дисплеями, на які виводиться робоча інформація.
  4. Можливість роботи з різними матеріалами.

Пристрої не позбавлені недоліків. Наприклад: висока вартість як самого пристрою, так і витратних матеріалів. Деякий час назад ще одним мінусом сублімаційних принтерів вважалася чутливість барвника до ультрафіолету. Сьогодні виробники використовують спеціальні складники, що захищають чорнило від сонячних променів, тому віддрукована картинка залишається яскравою довгий час.

 

Сублімаційний принтер Canon Selphy CP910
Сублімаційний принтер Canon Selphy CP910


 

Огляд принтерів: від історії до сучасності

Творцем сублімації, як виду друку, вважають француза Ноеля де Плассе. Будучи співробітником текстильної компанії, він зауважив, що деякі барвники здатні перетворюватися з твердих у газоподібні, не переходячи в рідкий проміжний стан. Це відбувалося при розігріві чорнила до 190 градусів Цельсія.

Відкриття датується 1957 роком, однак практичну користь воно принесло лише через 20 років, коли по світу стали поширюватися персональні комп'ютери. Тоді ж з'явився перший сублімаційний принтер.

Масове виробництво пристроїв запустили в США. Слідом за ними до процесу долучилися Європа і Японія. Перші сублімаційні принтери друкували графітовими барвниками. Ціна обладнання була дуже високою, і дозволити собі таку покупку могли тільки великі компанії. Сьогодні ця техніка значно удосконалилася. Асортимент представлений любительськими і професійними моделями. Для друку використовується спеціальна плівка, формат якої відповідає розміру носія.

Сублімаційне обладнання має різні формати. На ньому друкують зображення розмірами А4, А5, А6. Основні виробники принтерів - Mitsubishi, Epson, Canon і Sony. Перші два орієнтовані на професійне обладнання для корпоративного сегменту. Продукція Sony підходить переважно для приватного використання. В асортименті Canon є як професійні, так і аматорські пристрої.

 

Широкоформатний сублімаційний принтер MUTOH ValueJet 1624 WX
Широкоформатний сублімаційний принтер MUTOH ValueJet 1624 WX


 

Розглянемо кілька популярних моделей:

  • Canon Selphy CP910. Принтер підходить для друку фотографій - на один знімок йде 47 секунд. У ньому реалізована опція «друк без полів». В якості витратного матеріалу використовується фотопапір. Максимальний формат - А6. Модель оснащена модулем вай-фай, роз'ємом для карт пам'яті MMC і SD (друкувати можна безпосередньо з носія). Він компактний, може працювати від вбудованого акумулятора. З недоліків - мало можливостей для редагування зображень, висока вартість витратних матеріалів.
     
  • Epson SureColor F7170. Принтер для професійного використання. Максимальна роздільна здатність - 720x1440 точок на дюйм. Працює з витратними матеріалами DS Transfer Adhesive Textile і Multipurpose. Підходить для малюнків на текстилі, інтер'єрного друку, одягу.
     
  • Sony DPP-FP67. Позиціонується як техніка для домашнього використання, однак його характеристик досить для експлуатації у невеликому офісі. Пристрій мобільний, компактний - вагою в 1 кг. Друкує без полів, практично безшумно. На друк одного зображення буде потрібно близько 63 секунд. Головний недолік як цієї, так і інших моделей Sony- труднощі з придбанням витратних матеріалів.
     
  • Mitsubishi Electric CP-D90DW. Професійний пристрій настільного типу. Максимальний формат друку - 15,2х22,9 см, роздільна здатність - 300х300 dpi. На принтері можна надрукувати фото 10х15 менше ніж за 8 секунд. З недоліків - висока вартість.

 

Широкоформатний сублімаційний принтер OPTIMUS 1800W
Широкоформатний сублімаційний принтер OPTIMUS 1800W


 

Сублімаційний принтер. Підсумки

  • Сублімаційний принтер друкує не чорнилом, і не сухим порошком, а спеціальним барвником на плівці.
  • В основі технології - властивість твердих речовин перетворюватися в гази, минаючи стадію рідини.
  • Таку техніку використовують в рекламній індустрії, при виробництві сувенірної продукції, одягу, друкованих видань, фотознімків і т. д.
  • Витрати на друк знижуються в міру зростання обороту. Особливо це стосується малопотужних моделей.

В цифровій друкарні КопіБум за допомогою сублімаційного принтера ми здійснюємо друк на футболках, горнятках, екосумках, пазлах, металі та іншій сувенірній продукції. 

 

Сублімаційний принтер VersaExpress RF-640