У нашій країні флексодрук етикеток набрав популярність в роки перебудови, хоча сам спосіб друку був розроблений в XIX столітті, а його промислове застосування відзначено з 1952 року (після чергового апгрейду флексографічного обладнання).
Спочатку друкували на шпалерах, потім підключилися поліетиленові пакети, упаковка, плакати. Пізніше флексодруком зацікавилися виробники найрізноманітнішої продукції: друк етикеток цим методом швидко став конкурентом офсету.
В СРСР приблизно чверть пакувальної продукції вироблялося по методу флексографії (тоді ще він називався аніліновим друком), але, як пам'ятають багато, це були тьмяні кольори на коробках з сірого картону.
У дев'яності стався новий виток у вітчизняній друкованій справі, з'явилася можливість завозити закордонне обладнання та матеріали, тому продукція стала більш якісною та різноманітною.
Замовити друк наклейок, стікерів, етикеток Ви можете в нашій друкарні КопіБум. Якщо у вас виникають запитання, телефонуйте за номерами, вказаними на сайті.
Приладка і розмір тиражу
Бізнес зацікавлений в раціональному розподілі ресурсів. Вибираючи флексографію як технологію друку етикеток для продукції, треба врахувати важливий нюанс. На малих кількостях вона невигідна: собівартість одиниці (однієї етикетки) буде набагато вищою, ніж при цифрового друці. Чому?
Як і офсет, флексодрук включає підготовчий етап – приладку. Наприклад, якщо зображення на етикетці включає 5 кольорів, то щоб вийти на потрібний рівень передачі кольору, потрібно витратити близько 250 погонних метрів рулонного паперу. Такий обсяг відбраковування відповідає приблизно 25 тисячам невеликих етикеток. Це означає, що якщо планується малий тираж (до 25 тис. шт.), то флексодрук фінансово необґрунтований.
У той же час великі тиражі - 100 тисяч і більше примірників - ідеально вписуються в концепцію бюджетності флексодруку, адже співвідношення браку до якісного друку буде мінімум 1 до 4.
Розмір тиражу залежить не стільки від кількості етикеток, скільки від їх розміру. Паперу на 10 тис. етикеток розміром 10х10 см піде більше, ніж на 20 тис. етикеток розміром 4х4 см.
Вигідний флексодрук: як заощадити?
Наведемо кілька порад, які допоможуть виробникам заощадити на друці етикеток:
- Не відмовляйтеся від подвійного або навіть потрійного маркування. Наприклад, на пляшці пива ми бачимо етикетки з фронтальної і тильної частини, їх доповнює фігурна наклейка у горлечка. Іноді подібний комплект етикеток може коштувати дешевше, ніж одиничний виріб, за рахунок комбінування декількох видів етикеток на оснащенні. А ще - ви отримаєте більш виражений маркетинговий ефект від яскравого дизайну продукту і ретельного інформування споживача про його склад і переваги.
- Поцікавтеся, чи немає у друкарні комплекту готових ножів, з якого ви можете вибрати відповідний під параметри вашої етикетки. Мова про те, що крім друкованої форми, в оснащення для флексодруку входять і вирубні штампи, які виготовляють під конкретне замовлення. Але якщо використовувати вже наявні ножі, можна істотно заощадити. Особливо це стосується друку малих (пробних) тиражів.
- Вибирайте друкарню по типу обладнання для флексодруку - воно повинно бути з широким робочим полем. Так ви зможете розмістити на друкованій формі більшу кількість етикеток, а значить - скоротити витрати не зменшуючи тираж.
- Якщо дизайн етикетки дозволяє мінімізувати кількість кольорів - приберіть зайві. Чим більше кольорів, тим більше паперу піде на приладку.
Економічне обґрунтування
Давайте візьмемо приклад. Компанія А виробляє тверде (кускове) туалетне мило за авторською технологією. Кількість найменувань однотипної продукції - 7 (антибактеріальне, з алое, з ароматами троянди, бузку, фіалки, хвої і морського бризу). З конвеєра сходить 14 тонн мила, тобто по 20 тис. шматків кожного виду в місяць. Відповідно, потрібно замовити 7 видів етикеток, загальний розмір тиражу - 140 тис. шт.
Розглянемо середні ціни по Україні на основні види друку етикеток. Критеріями вибору технологій були: 2 кольори в палітрі CMYK, квадратна форма 5х5 см, друк з вирубкою, рулонне виконання, напівглянсовий папір на звичайному клеї - без лаку, заокруглення кутів і інших додаткових послуг.
- Цифровий друк: 31 850 – 32 350 грн.
- Офсетний друк: 8650 – 10 550 грн.
- Флексодрук: 7350 – 9950 грн.
Як видно, друк етикеток флексографічним способом обійдеться найдешевше. Причому компромісів з яскравістю кольорів і деталізацією картинки не буде.
Флексодрук з нюансами
Навіть якщо компанія А зупинить свій вибір на флексодруці, це не можна вважати гарантією економії коштів. Складність подібних замовлень в тому, що однотипні етикетки містять змінну інформацію. Можна піти трьома шляхами:
- Використовувати шаблон зі статичними даними, а змінні наносити штампом вже на готову упаковку; плюс рішення - здешевлення кінцевої вартості, мінус - знадобиться час і робоча сила для проштамповки партії.
- Віддати в друк всі 7 видів етикеток, сплативши підготовку 7 різних форм; плюс - оперативність і відсутність додаткових робіт, мінус - більш високі витрати на друк всіх видів етикеток;
- Скомбінувати всі 7 етикеток на одній друкованій формі; плюс - найдешевший варіант з можливих, мінус - рулони етикеток будуть включати всі 7 різновидів, що незручно при перенесенні наклейок на упаковку.
Вибір залежить від умов виробництва і поставок товарів, наявності співробітників і технічної можливості для додаткових робіт. Ще варто врахувати, що при постійній співпраці з друкарнею вигідно один раз заплатити за 7 друкованих форм і ножів, ніж кожен раз створювати собі незручності.
У будь-якому випадку шляхи для грамотного розподілу ресурсів існують, і саме флексодрук дає можливість гнучко підстроювати процес друку під потреби виробництва. Скористайтеся цим, щоб бізнес ріс і розвивався.
Флексодрук етикеток. Підсумки
- Флексографія - затребувана технологія для виробництва етикеток.
- Друк можна підлаштовувати під параметри та побажання замовника, бюджет і розмір тиражу.
- Щоб знизити вартість друку етикеток, скористайтеся нашими порадами: знання нюансів технології допоможе не витрачати зайві гроші.
Цифрова друкарня КопіБум здійснює оперативний друк поліграфії в межах від 1 години. Виготовляєму таку поліграфічну продукцію: наклейки, буклети, каталоги, візитки, листівки, флаєра, меню, запрошення, бланки, календарі, конверти, плакати тощо.